| RzV1999 a întrebat:

Ma intereseaza un colegiu din UK, iar aplicarea la acesta se face prin UCAS. Imi poate explica cineva, va rog frumos, cum functioneaza acest sistem?
Va multumesc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrie pe situl lor. Aplici, adică faci cerere.
Ei evaluează cererea ta și te îndrumă.
Sunt multe universități cu care ei au contract. Dacă alegi pe acestea nu plătești nimic. Ei cererea ta o îndrumă spre universități și te ajută în procesul de înscriere pentru a învăța la acele universități, asta este sarcina, munca lor, să te ajute. Pentru asta ei primesc un comision de la acele universități, căci le-au adus studenți buni și valoroși. Dacă colaborezi cu ei, asta nu este o garanție că vei fi și primit ca student acolo, dar este interesul lor să te ajute cât mai mult ca cererea ta să aibă succes.
Pentru celelalte, pentru un pachet de 5 universități diferite unde va merge cererea ta, le plătești lor la prețul actual, 450 de Euro.
Din nou, aceasta nu garantează că vei fi primit undeva 100%. Fiecare universitate are cerințele și testele ei, modul ei în care evaluează dacă ești bun și potrivit să înveți la ei, iar locurile sunt în fiecare an la concurs. Dacă ești mai bun ca alții, reușești.
Așa funcționează.