| Skinnnn a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un sfat, o indrumare catre ce sa urmez pe viitor?
Sunt clasa a 12-a, nu prea stiu ce sa fac.
Ce facultati exista si ce pot sa ies din fiecare, daca se poate sa fiu si eu ajutat de catre cineva pentru. ca nu am nici cea mai mica idee.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa faci o facultate ca sa iesi ceva, ca oricum nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
Sunt mii de tineri care termina o facultate sau chiar pe a doua, in fiecare an si ajung someri, dupa care, merg la munca necalificata in strainatate.
Nu se scot anual posturi de ingineri, doctori, economisti samd.
Tu poti face o postliceala de meserii, unde dupa 2-3 ani de curs si practica, ai sanse mari sa-ti gasesti de munca, fata de unul, cu facultate. Eu spun sa te gandesti bine, inainte sa iei o decizie pe care o vei regreta dupa terminarea facultatii.

| sierra1 a răspuns:

"Ce facultati exista si ce pot sa ies din fiecare"

chiar așa, nu știi ce facultăți ți se potrivesc și la care ai putea aspira? Nu cred.
Tu ce vrei, ce-ți place, ce poți?
Dira nu v-a "consiliat", colegii nu comunică?

| Skinnnn explică (pentru sierra1):

Locuiesc intr-un sat.
Diriginta nu e cea mai luminata profesoara, iar cultura ei nu ii permite sa ne indrume in functie de ce am vrea sa facem pe viitor.
Imi place sa-mi petrec timpul pe calculator, exista o facultate care are inclinatii spre domeniul IT?

| sierra1 a răspuns (pentru Skinnnn):

"exista o facultate care are inclinatii spre domeniul IT?"
tu ce zici?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este vreo materie sau domeniu care îți place sau nici unul?
Când erai la grădiniță nu ai visat să devii ceva?
Cum ai ajuns în clasa a 12-a și nu știi ce meserii există pe lumea aceasta, cum nu ai cea mai mică idee?
Ce vrei să faci în viață, cu ce vrei să te ocupi, nu ți-ai pus problema niciodatăă până acum?
Spune ce vrei să faci, și apoi vom găsi o facultate, un program de studiu pentru asta.

| Skinnnn explică:

Îmi place foarte mult engleza și franceza.
Îmi place sa umblu pe calculator, ma descurc.
Sugestii din partea voastra?