| miteaflorin a întrebat:

Salut ma puteti ajuta nu stiu la ce liceu sa dau ma chinui de o luna sa ma gandesc la ce sa dau îmi place matematica,geografia,sportul,desenul,romana,tehnologia.

Si nu îmi place engleza,franceza,biologia, si celelalte materii.
Îmi puteti spune voi la ce ar trebui sa dau.

3 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Profilul matematica informatica daca intr-adevăr te descurci la matematica si iti place.
Este greu insa dupa ce termini chiar ai mai multe oportunități, iti spun din propria experiența, eu am terminat un profil uman si n-am avut prea multe opțiuni.
Daca nu cumva ai de gand sa dai la Academia de poliție sau ceva in domeniu, eu te-as sfătui sa încerci pe mate-info.
Mult succes!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna... pai hai sa vedem.
La stiinte sociale trebuie sa-ti placa romana,geografia si istoria. Pe astea se pune accent fiind un profil uman. La filologie se pune accent pe limbi straine, deci nu. La mate-info se pune accent pe mate, informatica, chimie, fizica. Este un profil real.
Vrei sa faci mate 4 ani de zile in cat sa disperi? Sau romana pana nu mai stii ce e cu tine? =) eu am ales stiinte sociale pentru ca este cel mai usor profil. Din cate ai spus tu, poti merge si la stiinte sociale si la mate info. Dacă faci un anume sport, du-te la profil sportiv.

| doctorAnswer a răspuns:

Dacă te descurci la matematică și ai o pasiune mai aparte pentru domeniul ăsta real atunci un astfel de profil îți recomand. Mulți spun că de la real (mate-info, științe ale naturii) ai mai multe opțiuni pentru facultate.
În primii doi ani nu e mare diferență. Se face peste tot la fel, dar se aprofundează diferit.