| LucianP a întrebat:

Salut.mai am 1 an si termin liceu, ma gandeam sa dau mai departe la Academia fortelor terestre Nicolae Balcescu din Sibiu, as vrea sa stiu, daca a incercat cineva sau stie cum sunt probele fizice...sau sfaturi ce antrenament ar trebui sa fac.(app am 18 ani, 1, 68M, 56 kg) fundabig grin

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Asa cum a zis si NOC ai de dat un traseu aplicativ si 2000 de m alergare nu 1000 ( nu se ia dupa sex, pentru toti e la fel, 1000 m mi se pare ca dau cei ce vor sa intre la liceul militar nu la academie).
Eu am dat acum 2 ani nu pentru forte terestre pentru alceva dar proba pentru toate academiile este la fel ( stiu pentru ca in ziua cand am dat erau care dadeau si pentru Sibiu). Ce sa-ti zic? Nu te pregatesti nu iei e foarte simplu. Nu merge cu rugat frumos, cu plans, cu nimic. Trebuie sa respecti regulile, sa te incadrezi in bareme si e ok. Pregatire nu stiu ce te-as putea sfatui sa faci : sa alergi ca sa ai rezistenta si daca e de la anul sa vorbesti cu proful tau de sport si sa iti faca traseul acela aplicativ in sala de sport cand ai ora( nu cred ca te va refuza) si sa te antrenezi asa ( NOC ti-a pus si link-ul unde gasesti exact cum e traseul). Si apropo sa stii si sa poti face alea 10 flotari! Pentru ca eu cand am dat din 40 de fete cate am fost am luat 15 si majoritatea au picat la asta.
Si apropo inainte de proba fizica dai un test de inteligenta si unul de personalitate pe care daca nu pe treci nu intri la proba sportiva. Succes

1 răspuns:
| NOC a răspuns:

Ai de dat un traseu utilitar-aplicativ si alergare de rezistenta 2000m/1000m (pentru femei).

Detalii:
http://www.mapn.ro/recrutare/ofiterifd.php

Pentru sfaturi, vezi
http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/admitere/pregatire-probe-fizice/