| RaulOzil a întrebat:

Salut, mai am putin si termin facultatea si ma bate gandul sa dau admitere la scoala de agenti de politie. Vreau sa stiu daca studiile superioare ma vor ajuta pe viitor sau daca voi avea anumite beneficii d.p.d.v al salariului sau al gradului, daca voi ajunge sa lucrez in politie pe viitor. Ai vreun beneficiu fata de cel care nu are studii superioare? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista scoala de subofiteri pentru agentii de politie, de altfel agentii de politie sunt fostii subofiteri de politie si au grade similare subofiterilor de jandarmi sau armata.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de agenti de politie este o scoala postliceala, asa ca nu vei avea studii superioare daca o termini.
Pentru a avea studii superioare trebui sa termini Academia de Politie.

| RaulOzil explică (pentru Ioandelasal):

Dar scoala de subofiteri? sau este echivalenta cu cea de agenti de politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RaulOzil):

Nu exista scoala de subofiteri pentru agentii de politie, de altfel agentii de politie sunt fostii subofiteri de politie si au grade similare subofiterilor de jandarmi sau armata.