| Mrboy7765 a întrebat:

Salut,maine plec în Germania la lucru pe 3 sau 6 luni,de Crăciun nu o sa fiu nici de revelion,nu o sa fiu nici cu familia,as vrea niste sfaturi sa pot trece peste perioada asta mai grea,că mi-e cam greu sa plec,presimt că o să treacă foarte greu timpul, dar na poate o sa fie bine.

2 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Pff, o sa fiu sincer cu tine.
Iti va fi foarte greu, frate. O sa dai de multi prosti si oameni incuiati la minte.
Eu cand am fost am vazut cateva mecanisme de a trece peste depresii si iti zic cateva tipologii de oameni de care o sa te lovesti, fie ca vrei sau nu:

1)Betivii- bautura e sfanta daca esti plecat pe pamant strain.
Dar ai grija sa bei doar in weekend, ca altfel ajungi ca un fost coleg de munca de era beat si la lucru si acasa 24/24. Mai si conducea. La un moment dat am crezut ca jobul lui full time era bautura si se mai ducea la munca, asa ca sa nu se plictiseasca.
Cel mai bun prieten e berea. Poti sa bei cateva beri, dupa munca, fara sa te imbeti si sa functionezi a doua zi perfect. Plus ca nemtii au bere buna, eu m-am simtit nevoit sa incerc toate brandurile bavareze.Paulanerul are ceva unic cand il bei in inima Bavariei, in Munich. Nu te intinde la tarie, ca o sa faci ca mine cand am distrus un teren de golf fara sa imi dau seama dupa ce am facut drifturi cu e-caru toata noaptea.
2) Drogatii. De astia sa te feresti. Sunt in stare de orice, chiar si sa fure sticle reciclate sa isi ia de un pai. Nu glumesc laughing
Sunt multi care o sa traga de tine sa pui bani cu ei si sunt mereu pe alta planeta. Devin irascibili repede si nu se trezesc dimineata cand trebuie sa plece la munca. Cel mai bine, daca esti consumator, fa-ti damblaua singur sa nu stie mai nimeni, dar si aici e nasol ca poti sa iti iei tripuri urate, cum am patit eu cand m-a urmarit o femeie de vreo 50 de ani pana acasa si credeam ca sunt intr-un film horror, ca vrea sa ma omoare sau ceva.
Mai bine te axezi pe bere.
3) Jegosii, gainarii si puscariasii.
Aici nu prea am sfaturi. E plin de ei. In ziua de curatenie, nu sunt de gasit jegosii. Gainarii nu stii care sunt, ca sunt parsivi, dar isi dau repede arama pe fata si de obicei isi iau bataie grav pentru ca sunt perversi.
De puscariasi, nu vreau sa generalizez, dar trebuie sa ai grija sa nu-i superi. Pentru ca un om care a fost la puscarie, e in stare de orice. Pentru mici orgolii, e gata sa isi piarda libertatea, desi nu isi doreste.
Tot ce pot sa zic e sa eviti conflictele cu oricine si sa te intelegi cu toti. Asta nu inseamna sa fi mamaliga, sau sa ii lasi sa te calce in picioare. Tine-ti banii in buzunar, tine-te de cuvant, fii curat, igienic si nu o sa aiba nimeni treaba cu tine, ba chiar poti sa-ti faci prieteni si sa te ajute sau sa te apere in caz de ceva.
4) Patronii sau agentiile intermediare care te sapa si trag cat mai mult de tine. E plin de ele. Iti promit un lucru si realitatea e alta. E sarbatoare, iti zice ca te plateste dublu, numai sa te duci la munca. Dupa care, nu te mai plateste, iti gaseste un motiv.
Te cheama la ora la care nu trebuie si astepti cateva ore degeaba.
In general romanii sunt pe furat. Inclusiv patronii sau agentiile intermediare.
Nemtii sunt mai corecti din fire, ai grija sa nu-i superi ca la prima greseala isi arata coltii.
5) Nu turna, nu sifona, nu spune nimanui ce vezi, tine pentru tine, nu incerca sa faci justitie. Daca cineva te supara o rezolvi barbateste, dar nu sifona, sub nici o forma!
6)Orice ai face, respecta legea. Nu te baga in furaciuni ca te convinge cineva sau sa nu pari fraier. Nu tati, ai banii tai, la fiecare luna pui deoparte macar o mie, fii multumit cu ce ai, nu cauta sa fentezi legea ca sa ajungi bine si sanatos acasa.
Iti recomand sa faci sport. Daca ai ocazia cauta prieteni cu care sa te duci la fotbal, iti mai ia din timp. Ia-ti si ceva de citit la tine.
In rest nu lua prea multe la tine, ca o sa vezi ce si cum e acolo si nu vrei sa faci ca mine, cand am carat 40kg de bagaje prin toata Germania de la Nurnberg pana la Dortmund si in Olanda.
Ia-ti haine sa ai la tine si ce mai ai nevoie, dar nu te intinde prea mult. Ce mai ai nevoie o sa cumperi pe parcurs dupa primul salariu.
Tine bine de bani, trimite-i in tara la cineva de incredere sa ti-i tina. Tine-ti curat in camera. Daca esti curat poti sa scapi de multe. Eu am facut niste prostii de era sa am probleme cu legea si sa iau bataie, dar am fost iertat, ca eram mereu curat si corect cu toti. Daca esti baiat finut si te respecti pe tine, o sa te respecte si ceilalti.
Straduieste-te sa nu lipsesti de la munca, sa fii tacut, la locul tau si o sa iti fie bine. Dar fii constient ca o sa fii printre oameni de tot felul. Nu ii lasa sa te influenteze sau sa te enerveze.
Alt sfat important e sa nu pleci fara contract, sa ai ceva sigur, pentru ca angajatorilor nu le pasa, si te trezesti ca trebuie sa dormi in gara cum am patit eu.
Ai grija ca e greu, mai ales departe de tara, o sa te simti singur si neputincios. O sa o suni pe mama ta si o sa iti zica sa te tii de treaba, sa te maturizezi si sa pui mana sa muncesti ca nu mai esti copil, ea nestiind ca tu ai carat ca hamalu' tone de pachete in ziua aia.
Tine minte, prietenul cel mai bun e Dumnezeu. Nu te intovarasi cu oricine si nu cauta scaparea decat in tine insuti.
Fa-ti un plan cat vrei sa stai si marcheaza fiecare zi trecuta. Gandeste-te ca vor veni si zile cu soare.
Doar pe tine trebuie sa bazezi, ca ceilalti sunt egoisti, inclusiv colegii: colegii de camera, colegii de lucru, sefii. Fiecare e pe interesul lui.
Vezi ca e frig, ia-ti haine groase la tine ca nu se stie.
Eu dupa ce am vazut cum e, am zis ca mai bine sarac la mine in tara si sa mai plec singur pe banii mei pe cazarea mea, pe contractul meu si nu prin agentii. Am vazut atatea si atatia rechini si sacali de m-am scarbit.
Alte sfaturi nu am sa iti dau, doar sa fii cu bun simt si sa ai masura in tot ce faci, sa nu te dai mai presus ca ceilalti si sa fii baiat de gasca. O sa fii apreciat daca faci asta.

| MrAM a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu cred ca ai sa gasesti pe cineva care sa-iți dea un sfat mai capabil si mai complet. In completare, cauta sa investesti in tine tot timpul, la munca cat si in afara. Cursuri si tot ce tine sa progresezi si sa ajungi o versiune cat mai buna a ta.
2. Nu iti fie frica de provocari si nu deveni introvertit, cauta sa inveti limba foarte bine, sa calatoresti dintr-un punct in altul fara dificultate. Nu zabovi prea mult intr-un loc daca nu-ti place, insa planifica ce faci. Nu te lasa ca o frunza in bataia vantului.
3 Cauta-ti prieteni/partener de incredere care sa te ajute, nu sa ia de pe tine. Daca nu invata sa te descurci singur si independent.
4. Gandeste-te bine pe ce prerioada vrei sa stai acolo. Daca e o perioada lunga te sfatuiesti sa investesti intr-o proprietate, sa nu pierzi banii pe chirie.
5. Suntem capabili de lucruri extraordinare, sa nu uiti asta. Poti realiza ce vrei tu, sanatate si vointa sa ai! Succes!