| Olga12 a întrebat:

Mama mea lucrează contabil. Uneori apar probleme financiare în familie și încerc să o conving să deschidă un magazin pentru a avea mai mult profit. Deși ea singură
mi-a spus că știe cum să facă asta, ea a spus că nu vrea deoarece e foarte mult de lucru. Dar mama mea are oficiul propriu și ia unii contabili începători la ea ca să îi învețe, deci ar putea să îi pună pe ei la ea la magazin ( dacă va deschide) ca să lucreze. Problema e cum să o conving?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe langa ce spune Salontanul, o firma presupune si angajati competenti, si de buna credinta (care sa nu te fure), un administrator cu ceva experienta, furnizori care sa te astepte cu banii pana vinzi marfa (daca nu ai tu capital foarte mare de investit la inceput), si mai ales, alegerea unui profil de magazin care sa iti genereze vanzari, sa iti aduca automat clienti, fara mult marketing (adica sa vinzi ceva ce se cere foarte mult pe piata).
Exista zeci de mii de contabili in tara asta, si foarte putini si-au deschis afacere proprie (e posibil si rentabil in anumite situatii, cand ai in familie mai multe persoane pricepute...sau foarte multi bani...etc).

Ce ar putea sa faca mama ta, daca nu are deja...
un curs pentru expert contabil, astfel va avea drept de semnatura...va putea lucra la mai multe firme (la una program full, la alte 2 program redus, de acasa eventual...) si astfel vor veni bani mai multi, fara sa va bagati intr-un domeniu complex unde patrunzi relativ usor dar e greu sa te mentii pe piata.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai cum. Mama ta stie ca pe langa contabilitate se aduga alte griji. Controale ANAF, pompieri, sanitar-veterinare, salarii platite la timp, furturi din magazin, etc.

| sierra1 a răspuns:

Dacă are firmă de contabiitate, las-o că știe bine ce face!

| anonima13ana a răspuns:

Si eu sunt contabilă si daca m-ar lasa șeful la actualul loc de munca sa-i tin locul m-as descurca mai bine ca el.dar ca sa-mi fac eu o afacere mi se pare complicat ca si mamei tale pentru ca sti câte sunt de facut si câte condiții trebuie sa îndeplinește daca vrei sa fi in regula cu toate. Si e stresant. Daca e afacerea altcuiva nu.ti bati capul când termini ziua. Ideea e ca daca un frate.o soră ar face afacerea eu m.as implica sa-i ajut. Poate e nevoie ca altcineva din familie sa fie capul afacerii si ea cred ca ar ajuta 100%.

| NLS a răspuns (pentru anonima13ana):

Exact, cand ai suport in familie, persoane care sa se priceapa si sa se implice alaturi de tine, nu mai e atat de greu.
Insa ca o afacere sa mearga si sa ramana pe picioare in timp ce concurenta te loveste din toate partile, e nevoie de multa munca, multa implicare, multe drumuri, si toate acestea genereaza multi nervi, stres, oboseala.
Cum spuneam deja, vrei castig mai mare in meseria asta,... nu ramane decat sa muncesti mai mult, in mai multe locuri. Si sa ai drept de semnatura (expert contabil) insa examenul de acces la stagiu nu e tocmai usor.