| McCrush a întrebat:

Mereu mi-am dorit sa lucrez in politie...Cum fac, si ce imi trebuie ca sa ajung un politist?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Trebuie sa termini liceul si sa iei BAC-ul. Nu conteaza profilul sau la cei dai BAC-ul, trebuie doar sa-l iei.
Apoi trebuie sa te inscrii la Academia de Politie ( Bucuresti ) care are mai multe facultati ( Politie, Arhivistica, Pompieri ). Pe tine te intereseaza Facultatea de Politie. Aceasta are mai multe arme si speacilizari ( jandarmi, penintenciare, osp, drept, frontiera, etc ). Dureaza 3 ani, cu exceptia dreptului care e 4, si iesi cu gradul de ofiter. Dupa ce termini Academia esti repartizat la unul dintre IPJ-urile din tara.
O alta solutie ar fi una dintre cele doua scoli de politie de la Campina si Cluj.
Acestea dureaza 2 ani si iesi cu gradul de subofiter.
La toate cele 3 unitati trebuie sa dai admitere care consta in : vizita medicala, examen pshiologic, proba sportiva si proba scrisa ( romana, istorie, engleza/franceza/ germana ).
Astept si alte intrebari!
Bafta!

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Lasa partea artistica la o parte si termina un liceu, la care sa treci si bacul.

| almirock a răspuns:

Dai admitere la academia de poliție, după ce termini liceul și iei bacul. Au un site informativ...

| adriandibosfcdb123 a răspuns:

Trebuie sa fii curajos

| Alecs19 a răspuns:

Salut! Trebuie sa dai BAC-ul la romana istorie si engleza, trebuie sa te hotarasti ce fel de politist vrei sa fii si sa intri la academia de politie.

| Rozalin a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai mult curaj si sa nu fii ingaduitor. Apoi trebuie sa faci facultatea pentru politisti.

| jfiutjvgigfdgfd a răspuns:

Trebuie sa te duci la scoala de politie... sa faci niste acte
si daca zice ca leai facut bine te-ai facut politai plzz funda happy