| Crissmatew a întrebat:

Salut.
Merită de făcut studii la facultatea de psihologie? Nu contează la ce universitate. Vreau să știu dacă se poate trăi cu această profesie în România.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La fel ca la orice alta meserie conteaza cat esti de bun, ca deeaba termini tu o facultate, daca esti praf in domeniu mereu iti vor lua locu aia mai buni si poti tu sa blamezi facultatea cat vrei.

| whatevernvm a răspuns:

Din punctul meu de vedere și pana acum în ceea ce ma privește merita

| sierra1 a răspuns:

Care profesie?

| RoCkKiD a răspuns:

Nu te mai gandi la ce facultate vrei si incepe sa te gnadesti la ce profestie vrei.

Psihologia in sine are multe alternative, de la HR la cercetare, multe joburi in instuturii publice, lucrul cu copii etc. insa posturile nu sunt usor de prins.

Pentru terapia de care vorbeste toata lumea este nevoie de o formare pe langa facultate si masterat care poate dura pana la 4-5 ani si o sa te coste cateva mii de euro + banii sa-ti deschizi cabinet, chirie cabinet/cumperi teste etc.

Cum am zis mai sus..gandeste-te la ce meserie vrei prima data si alege facultatea in functie de aia.

Răspuns utilizator avertizat
| xs1der a răspuns:

Salut,
Inainte de toate vreau sa stii ca facultatea nu iti aduce jobul, ci munca ta individuala, finalizarea unei facultati nu iti va oferi instant un job in domeniu, conteaza foarte mult si cat muncesti tu.
Cat, despre facultatea de psihologie, daca tie iti place, fa-o, daca nu, nu te duce. E simplu. Daca faci ceea ce iti place totodata vei obtine si performante in domeniul respectiv, altfel nu, iar odata cu aceste performante poti participa in diverse proiecte si capata diverse cunostinte astfel incat sa ajungi sa lucrezi in domeniu. Dar, asa, fie vorba intre noi, da, un psiholog chiar castiga bine, din cate stiu eu o sedinta ajunge si la 700 lei. Gandeste-te bine dace e ceea ce iti doresti inainte de toate.

| ywar a răspuns (pentru xs1der):

700 de lei? Ce-i face de 700 de lei o si rezolva la declaratii?

| xs1der a răspuns (pentru ywar):

Nu ma intreba pe mine, dar stiu ca de curiozitate am dat un mesaj la un cabinet psihologic si tariful era de 700lei/sedinta. Si aparent lumea chiar merge.

| sadrian46 a răspuns (pentru xs1der):

700 de lei pe o ședință?
E mai ieftin la Mama Omida și la fiica ei Portocala.
Și eu care iau numai 5 lei, m-a făcut mama gata fraier!