| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Mi-a trecut prin cam sa ma apuc de scoala postilceala-asistent.Ce parere aveti? se gaseste usor loc de munca? as vrea sa o termin si sa ma duc la munca in alta tara.Se gaseste usor de munca dincolo? cum sunt salariile in tara? dar in strainatate? este recunoscuta international diploma pe care ti-o dau? astept niste raspunsuri clare.dau funda, mersi

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prea multe intrebari pui deodata.Da, sunt scoli postliceale care, dupa 3 ani, muncesti in afara ca asistent medical.Ei iti asigura loc de munca.Cunosc cazuri concrete.Deja lucreaza in Belgia de 4 ani.

| wolder a răspuns:

Nu stiu daca gasesti post de asistent la noi, dar in alta tara. trebuie sa stii limba si sa fii foarte bun, nu e asa usor, posturile deja sunt ocupate si oricine isi doreste, dar nu toti reusesc.
majoritatea prietenilor mei fac postliceala aceasta, cati asistenti veti fi? se umple tara de asistenti? cate locuri de munca sa fie? salariile in tara sunt de 2.000 de ron, depinde si de tip de asistent
mai bine o facultate de acest gen, nu o postliceala

| mentholinks a răspuns:

Da, gasesti destul de usor loc de munca.

| evellinalalala a răspuns:

Hey, eu sunt in anul 3 la scoala postliceala sanitara si vreau sa iti spun ca nu e nicio diferenta daca dai la facultate sau la postliceala sanitara AMG, ma refer ca inveti foarte multa carte si meseria este bine platita si se cere atat in alte tari cat si la noi. Iar in anul 3, cativa colegi de ai mei fac cursuri de limba germana ca au un contract foarte pus la punct pe 2 ani sa plece in Germania cu o firma care ei le plateste tot, si asa banuiesc ca este peste tot. La sfarsit bineinteles ca dai examen pentru licenta sa ai diploma sa te poti angaja ca si asistent medical, si da, cu diploma te poti angaja si in strainatate.

| evellinalalala a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut. Meseria asta se cere peste tot, si mai nou am vazut ca unii isi lasa facultatea de nu stiu cati ani ca sa faca o scoala postliceala sanitara, si eu am asa colege chiar si de 40 de ani care nu au un loc de munca chiar daca au facut facultatea.