| AuraAdrian a întrebat:

Salut, mi-am dat demisia cu acordul ambelor părți. Am lucrat remote, compania oferind calculator plus webcam, care mi-au rămas mie, deși înainte de demisie mi-au spus că va veni curierul după ele. Menționez că angajatorul mai trebuie să-mi plătească jumătate de salariu, pentru luna viitoare, iar în caz de nu o va face, nu le mai dau calculatorullaughing

Se poate sa existe probleme daca nu le dau PC- ul înapoi în caz de nu primesc salariul? Au avut totuși 20 de zile, in care puteau să trimită curierul după pc.

Compania are o reputație negativa.

5 răspunsuri:
| BullseyeShot a răspuns:

Call center?

| Violleta2022 a răspuns:

Compania nu iti va platii restanta de salariu, pana nu inapoiezi calculatorul si webcam-ul, asa este legal, INTAI sa inapoiezi absolut toate bunurile companiei si apoi ti se vor platii restantele salariale si compensatiile (daca este cazul).

Daca esti interesat tu, apai ori trimiti tu curierul, ori le duci personal la companie, ca si de ajung deteriorate este 100% responsabilitatea ta si le platesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ii poți reclama la ITM daca nu te plătesc. Dar PC e proprietatea lor și trebuie să le înapoiezi

| Violleta2022 a răspuns:

PS Nu compania are reputatie negativa, ci angajatii care nu-si dau interes sa munceasca si o fac de ras.
Compania este un dosar cu autorizarile legale ale companiei si cine o ridica sau coboara sunt angajatii, care fac treaba sau nu, care vorbesc urat sau se prefac ca muncesc si strica reputatia companiei.

| UserRo10 a răspuns:

In contract trebuie sa fie scris clar, dar oricum trebuie sa dai echipamentele pentru care ai senat la primire (laptop, webcam, mouse, imprimanta, etc.) si pe urma ei sunt obligati sa plateasca zilele/orele lucrate