| Adyiasi96 a întrebat:

Salut!
Nu am studii in domeniul IT dar am ceva cunostinte de programare. Stiu cam toata teoria de informatica din liceu si stiu sa rezolv majoritatea problemelor de algoritmica si structuri de date de pe PbInfo, LeetCode etc.
Stiu si un pic de front-end dar si un pic de back-end.
Am 26 de ani, am terminat o facultate non-IT si vreau sa ma angajez in domeniu fara sa mai fac inca 3 ani de facultate ca nu imi permit financiar.

Daca as sta cateva luni sa invat serios front-end sau back-end care ar fi sansele sa ma angajeze cineva ca junior daca nu am facultate?
Ce limbaj/framework este cel mai cautat la ora actuala pe back-end pentru un junior fara facultate?

Mentionez ca locuiesc in Bucuresti.

Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda freelancing pe site-urile profesionale:
www.upwork.com
www.freelancer.com

Fara facultate si fara experinta in programare si cunostinte pe sponci, nu poti sa dovedesti nimanui ca esti bun la programare. Incepe prin a-ti face cont pe unul din cele 2 site-uri mentionate mai sus unde poti sa iei proiecte si sa primesti feedback bun. Cu acel feedback iti poti face un nume si capeti alte proiecte si chiar te poti angaja in firme de programare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Caută în ofertele de angajare în IT ce se cere.

Răspuns utilizator avertizat
| Adyiasi96 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

Ai putea sa lucrezi ca freelancer, castigi experienta si bani. Si experienta o poti trece in CV (daca te descuri sa rezolvi probleme persoanelor, firma o sa vada ca te pricepi si da un plus la Angajare). Si ca freelancer poti lucra de oriunde, oricand.