| MadalinT00 a întrebat:

Nu ma descurc foarte bine la teste la engleza.Trebuie sa le pun la timpurile potrivite si nu stiu dupa ce sa-mi dau seama. Puteti sa ma ajutati cu cateva exemple si explicatii? Multumesc!

4 răspunsuri:
| baabbii1998 a răspuns:

Si eu am avut problema asta. lucreaza foarte mult. cauta acasa, pe telefon tot felul de aplicatii sau pe pc

| Asly a răspuns:

Duolingo e o aplicație foarte bună

| PrieteniaEsteMagica a răspuns:

Buna, sunt in clasa a 9-a si am doar 9 si 10 la Aceasta limba, deoarece îmi place foarte mult Engleza.
Fi atenta. Cel mai mult profesori de engleza le dau elevilor sa conjuge verbe, fiindcă acestea sunt pe primul loc la ei, ști verbele: fff bine, nu le ști, invata-le! Asta e tactica lor preferata. Cel mai cuviincios ar fi sa înveți persoanele deoarece ele sunt pe primul loc la a conjuga un verb, daca le ști pe alea. poti conjuga si traduce verbul singur fara probleme.
Cu placere!
Funda?

| Naty_Naty_1995 a răspuns:

Daca in propozitie ai right now, at the moment, now sau chestii care indica ceva ce se petrece in momentul vorbirii e continuu asta e un lucru pe care trebuie sa stii. Daca iti da intrebari iti dai seama dupa acestea. Intrebarile de genul "What are you doing" "What are you eating" au verbele cu -ing deci raspunsul trebuie sa fie cu -ing adica la continuu. La perfect simplu ai "What do u watch on TV" sau cu do u "Do u like pizza". Cred ca cu verbele ii cel mai greu imi place foarte mult engleza dar eu ma iau mai mult dupa cum imi suna mie mai bine laughing)) dar mai stiu si eu niste reguli de exemplu folosim present simple cand avem ceva pe o perioada mai lunga de timp sau in general si continuu pentru ceva temporar
We stay in Florida-P.S.
We are staying on Florida (for a month/year etc)- C.
Desigur poti gasi mai multe reguli pe google probabil dar sper ca te-am ajutat! Succes cu testele la engleza!