| Deep123 a întrebat:

Salut o sa pun seria de intrebari mai jos :
1.Care sunt categoriile de arme la armata romana?
2. De ce imi trebuie permisu de conducere pentru o armă automata?(CITAT:să posede permis de conducere auto categoriile B şi C - numai candidaţii care optează pentru arma "auto", )
3.Sa imi spuneti la fiecare arma ce inseamna?
4.Ca sa fiu SGP(soldat gradat profesionist) trebuie sa fiu rezervist si dupa ma angajez ca SGP? Sau pur ai simplu fac 18 ani trec probele si baremele si sunt SGP

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mi-ai pus o intrebare pe privat. Iti raspund aici.
1. Categoriile de arme sunt: terestra, aviatia si marina. Completez: ca arme sunt: http://www.forter.ro/arme
Pentru ca m-ai intrebat si ce sa alegi. Asta daca ar sta de vorba cu tine un militar. Nu stiu ce inclinatii ai. Poate ca auto ar fi buna. Poate infanteria daca esti destul de rezistent si agil.
2. La auto iti trebuie permis pentru ca esti sofer sau mecanic conductor si trebuie sa stii sa conduci. Arma este o categorie de oameni din armata sau o arma fizica. Arma ca si categorie nu este automata. Arma fizica (ca armament) poate fi automata.
3. Explicatii despre arme le gasesti in link-ul de mai sus. Oricum nu vei intelege pana nu faci armata. Spre exemplu NBC: Este o arma care se ocupa cu pregatirea militarilor in vederea protectiei nucleare, bacteriologice si chimice. Vei afla in armata mai multe. Mi-ar trebui mult timp sa-ti explic.
4. Ti-am mai spus: ca sa fii rezervist trebuie sa fii intai activ. Te angajezi, iti duci contractul sau iesi la pensie si vei fi rezervist.
Vad ca insisti mai mult cu armata. Daca vrei trimite-mi un mesaj cu numarul tau de telefon si te sun eu si-ti explic. E prea complicat aici sa-ti explic o gramada de elemente.