| Segrej a întrebat:

Salut!
Oare ce optiune este mai buna, Chirurg sau Pilot de avion?
Va mulțumesc!

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dă cu banul. Să devii pilot de avion te costă școala o avere după ce treci de teste. Chirurg durează 9 ani școala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca lumea are mai mare nevoie de chirurgi.
Viata de pilot banuiesc ca e mult mai usoara (si frumoasa).
Chirurgul doarme acasa.
Pilotul de avion e ca un sofer de tir, doar ca nu doarme in parcari. Dar isi vede casa rar.

| 1234568807 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Crezi prost, tu crezi ca sa fi pilot e ca si cum ai fi sofer? E o foarte mare diferenta, pilot ajunge 1 din 10 persoane, este o meserie care cere foarte multe responsabilitati si abilitati foarte bune de gandire si concentrare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 1234568807):

Vai, ma scuzati, chiar credeam ca ajungi la fel de usor, ce sa zic.
Chiar asta am afirmat, daca citesc textul meu din nou, printr-un fund de sticla: Pilotii ie niste soferi care da din aripi.
Eu credeam ca dupa ce iei D-ul si te saturi de cursele Corbi-Pitesti, mai faci niste ore de legislatie si iti iei permisu' de airbus, direct.
Bine ca m-ai corectat, ca trimiteam oamenii aiurea.

| Brizbriz a răspuns (pentru 1234568807):

"acum 10 ore | 1234568807 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):
Crezi prost, tu crezi ca sa fi pilot e ca si cum ai fi sofer"

invata sa citesti dude, invata sa citesti TOT, nu sa te axezi numai pe una dintre idei, si sa o faci de rahat, cu toate ca nu despre aia e vorba

"Pilotul de avion e ca un sofer de tir, doar ca nu doarme in parcari. Dar isi vede casa rar."

unde DRACU' a scris despre pregatirea de pilot?!? sau cat e platit un pilot?!?
a scris ca nu doarme si isi vede casa rar
lucru ABSOLUT ADEVARAT, si pilotii au limitare de zbor si de somn, la fel ca soferii de tir, chiar au fost accidente din cauza faptului ca a depasit limita de zbor admisa, cu un minut sau aproximativ, a fost penalizat, apoi s-a ofuscat si a vrut sa le-o traga, sau pilotul si copilotul au mancat picant cu o seara inainte, apoi nu au dormit bine... AMANDOI si s-a prabusit avionul pentru ca ei aveau lipsa de somn
in plus nu doarme acasa, chiar cu saptamanile

cauta documentarul "Mayday" pe Youtube
o sa vezi ce viata "frumoasa" NU AU PILOTII

| gabicoo a răspuns:

Numai la asistente, stewardese și parașute îți stă capul! Poți să te faci de exemplu polițist!

| johnnny123 a răspuns:

Pentru oamenii care sunt atrași de medicină și sunt capabili să devină chirurgi, opțiunea mai bună este să fie chirurgi.

Pentru oamenii care sunt atrași de pilotaj și sunt capabili să devină piloți, opțiunea mai bună este să fie piloți.

Vasta majoritate a oamenilor nu sunt însă capabili să devină nici una, nici alta. Iar cei care sunt capabili să le facă pe amândouă sunt extrem de rari.

Înainte de a întreba "ce opțiune este mai bună" ar trebui să te întrebi "oare chiar am la dispoziție aceste două opțiuni?"

| Brizbriz a răspuns:

Cel mai bine e sa te faci chilotul care chiloteaza avionul big grin

| mi25 a răspuns:

Ambele sunt bune si necesita abilitati deoasebite. Dar inainte de asta trebuie sa gandesti ca la medicina a inceput sa fie o concurenta mare, iar la chirurgie una acerba.
La scoala de aviatie trebuie sa stii ca pe langa o sanatate de fier, trebuie sa ai si un psihic de fier. Intr-un an au plecat dintr-un liceu militar (deci baieti sanatosi) la examenul medical special 46 de elevi si au reusit 4.

| RxTx a răspuns:

Tinichigiu auto ca iei banii acum nu la paștele cailor in vise!

| 1234568807 a răspuns:

Amandoua sunt bune, dar depinde ce abilitati ai tu sa faci aceste meserii

| MihaiSpeedster a răspuns:

Chirurg. Ai șanse mai mici să mori cu zile big grin

| StripperRaoul a răspuns:

Chirurg ca aici se ia mita

| 1234568807 a răspuns (pentru StripperRaoul):

Omu a intrebat care meserie e mai buna, nu mai corupta

| StripperRaoul a răspuns (pentru 1234568807):

Da mai buna tot aia e ca lucra pentru bani deci...