| Claudiu00000 a întrebat:

Salut.obiectivul se poate pune orice aparat foto? si pe din ala micut asa de excursii? multumesc.
si obiectivul ajuta doar la zoom

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu, obiectivul trebuie sa fie conceput pentru respectivul aparat. Fiecare camera are o montura cu care obiectivele trebuie sa se potriveasca.

La un aparat compact, (banuiesc ca la asta te referi cand spui "aparat micut de excursii") obiectivul nu poate fi schimbat, fiind incorporat.

Un obiectiv nu ajuta doar la zoom.
"Zoom" inseamna distanta focala variabila - acele obiective pe care cand le rotesti iti apropie subiectul.

Exista insa si obiective cu distanta focala fixa, asa numitele "prime". Acestea sunt mai specializate si ofera teoretic o calitate mai buna a imaginii decat obiectivele zoom.

Rolul obiectivului este de a permite informatiei vizuale sa ajunga pe mediul de inregistrare (senzor sau film).
Existe mai multe tipuri de obiective, dintre care cele mai importante sunt:
- "wide" care iti permit sa cuprinzi un unghi mai larg, si care sunt folosite pentru peisaje
- "tele" care permit fotografierea obiectelor indepartate (acele "tunuri" pe care le vezi la evenimentele sportive)

- "macro" care permit focalizarea si fotografierea obiectelor foarte mici

1 răspuns:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu se poate. Cele compacte vin cu obiectivul lor incorporat.
Iti trebuie un DSLR. Fiecare brand care produce dslr-ul are montura proprie, deci e bine sa-ti alegi din timp brandul deoarece obiectivele nu pot fi compatibile.
Obiectivul e practic ochiul aparatului. Sunt cu zoom, dar sunt si fixe.