| Neexistenta a întrebat:

Salut.
Pe ce profil ar trebui sa merg ca sa ma fac profesor de geografie?
Un profil care sa aiba mai multe ore de geografie dar nu as vrea nici limbi straine.Si din ce se da bacul la acel profil?
Funda big grin

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am facut stiinte sociale, am facut 2-3 ore de geografie pe saptamana, iar la bac am dat romana, istorie si geografie.
Am facut doua limbi straine, engleza si franceza, la care s-a mai adaugat ca optional germana, dar la nivel de incepator.

| angus35 a răspuns:

Ai putea sa de duci la profilul stiinte sociale iar dupa aceea poti sa urmezi Facultatea de Geografie specializarea Geografie pura.

| D3ea96 a răspuns:

Buna... Ai putea obta pentru stiinte sociale. Faci atat geografie cat si istorie. Nu stiu exact cate ore, eu sunt la contabilitate, dar nu asta conteaza. Bacu il dai la Romana, Istorie, (Logica, Psihologie sau filozofie, la alegere), Engleza sau Franceza. Vezi partea buna. Macar nu dai bac la matematica( banuiesc ca oricum nu te pasioneaza) big grin

| ralukandreea a răspuns:

Stiinte sociale faci 2 ore de geografie pe saptamana + optional la decizia scolii dezavantajul este ca o sa faci si multa istorie logica economie dar este singurul profil care prevede mai multe ore de geografie in afara de filologie insa acolo se concentreaza mai mult pe limbi.Bacul il dai la romana istorie si proba la alegere unde poti sa optezi pentru geografie :*