| Marzero a întrebat:

Salut! Pentru a intra la Facultatea de Arhitectura de Interior am nevoie de bac la mate? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Pai ti se va lua in calcul nota de la bac ( media generala, nu nota pentru o anumita materie) plus nota de la examenul de admitere.Asa e si la alte facultati ce tin de arhitectura.Multi care dau aici sunt de la arte si n-au niciun bac la mate.Ideea e sa faci pregatire pentru domeniul ales.Gasesti pe internet numeroase exemple cu arhitectura de interior pentru Mincu.Deci mult succes.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate intra la nici o facultate din lume, fara BAC!

Iar la arhitectura se face matematica foarte-foarte multa, fiindca este obiect debaza, acolo calculandu-se totul: de la metalele de de rezistenta, pana la cele de imbinari, sustinere cladiri samd. Geometria in spatiu este obiect de baza la arhitectura, ca fara ea nu se poate construii nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de bacul luat, nu prea conteaza la ce materii il dai.
Insa daca nu stii matematica la arhtectura va fi grelut.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai cautat pe siteul facultatii la sectiunea admitere?

| Marzero explică (pentru dullcat):

Spune ca pe langa un examen la desen imi mai trebuie o diploma de bacalaureat recunoscuta international, dar nu zice la ce materie

| dullcat a răspuns (pentru Marzero):

Pai ti se va lua in calcul nota de la bac ( media generala, nu nota pentru o anumita materie) plus nota de la examenul de admitere.Asa e si la alte facultati ce tin de arhitectura.Multi care dau aici sunt de la arte si n-au niciun bac la mate.Ideea e sa faci pregatire pentru domeniul ales.Gasesti pe internet numeroase exemple cu arhitectura de interior pentru Mincu.Deci mult succes.

| Hyperion7 a răspuns:

In cadrul cărei universități?

| Marzero explică (pentru Hyperion7):

Universitatea de Arhitectura si Urbanism Ion Mincu

| Hyperion7 a răspuns (pentru Marzero):

Conform metodologiei de admitere ai și examen de admitere aparent
"MEDIA GENERALĂ DE ADMITERE 100% se calculează ca media ponderată a:

1) Mediei examenului de bacalaureat reprezentând 30% din media generală de admitere,
2)Notei obținute la concursul de admitere reprezentând 70% din media generală de admitere."

| ReddY25 a răspuns:

Da

| AndreeaXMaria a răspuns:

Da, de obicei, este necesar să ai bacul dat la mate pentru a fi admis la Facultatea de Arhitectură de Interior. Matematica este importantă în arhitectură și designul interior, deoarece se folosește în calculul măsurătorilor, a suprafețelor, a volumelor, a materialelor și a costurilor. Este esențial să ai o bază solidă în matematică pentru a reuși în această domeniu. Totuși, regulile specifice pot varia in funcție de universitate sau țara, așa că ar fi bine să verifici cerințele specifice ale facultății la care dorești să aplici.