| AlynNsd a întrebat:

Salut, pentru sursa externa la Isu București, pe conducător autospeciala.Voi ati făcut o sinteza a legilor sau sunt articole specifice, pentru că multe se adresează pietonilor și tramvaielor? Vă mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

În primul rând, legea rutieră și regulamentele de circulație sunt aplicabile tuturor conducătorilor de vehicule, inclusiv celor de autospeciale. Conducătorii de autospeciale sunt, de asemenea, supuși unor legi și regulamente speciale care guvernează modul în care aceștia își desfășoară activitatea.

În general, conducătorii de autospeciale trebuie să acorde prioritate în trafic, să respecte limitele de viteză și să oprească la semaforizare și la trecerile pentru pietoni, dacă este necesar. În plus, aceștia trebuie să folosească semnale acustice și luminoase în mod corespunzător, în funcție de situația de urgență.

De asemenea, există reguli speciale care se aplică conducătorilor de autospeciale în timpul intervențiilor de urgență, cum ar fi faptul că aceștia pot trece pe culoarea roșie a semaforului, pot ignora regulile de circulație și pot depăși limitele de viteză, în anumite condiții și cu precauție.

Pentru a obține informații specifice despre legile și regulamentele care se aplică în ceea ce privește conducerea autospecialelor la ISU București, vă recomandăm să contactați direct această instituție sau să căutați informații pe site-ul lor oficial.