| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Plănuiesc să fac o serie de cursuri și vreau să încep cu cel de agent de securitate. Am câteva întrebări.
1. Unde trebuie să mă adresez în prima etapă?
2. Pe ce perioadă e cursul?
3. Ce se învață în cadrul cursului/ ce activități sunt?
4. Cam cum se desfășoară examinarea?
De preferat ar fi să imi răspundă o persoană care a facut acest curs sau care știe. Mulțumesc happy

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

1. Cel mai bine te duci la ANOFM ( Agentia nationala pentru ocuparea fortei de munca ) si vezi acolo ca au o lista cu un anumit nr de cursuri de calificare printre care se numara si cel de agent de paza
2. O sa te anunte ei cand se strange nr de candidati si o sa fii sunat ca sa confirmi participarea ta la cursul respectiv
3. O sa ai practica la o firma care are contract cu ei, o sa te duci si o sa stai pe acolo, o sa fii agent de paza. Si in paralel cu practica o sa ai si teorie ( care nu o sa se prea faca )
4. O sa trebuiasca sa puneti niste bani cheta pentru comisia de examinare, o sa vi se dea raspunsurile ( nu trebuie sa fie note de 10 sa nu bata la ochi, stii ce zic ) si diploma o sa o ridici de la inspectoratul de politie din capitala judetului din care esti ( de ex in Neamt din Piatra Neamt si tot asa )

1 răspuns: