| Vladdd29 a întrebat:

Salut! Poate sa-mi explice si mie cineva care este diferenta dintre Serviciul Investigatii Criminale si Serviciul Omoruri? Multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Serviciul desfășoară activități de cercetare penală pentru identificarea și cercetarea autorilor în cazul comiterii unor infracțiuni grave cu moduri de operare deosebite (tâlhării grave, furturi grave, vătămare corporală din culpă, infracţiunile de evadare şi înlesnirea evadării, etc). Serviciul Omoruri investighează doar infracțiunile contra vieții.

| sierra1 a răspuns:

Primul face asta:

desfăşoară activităţi proprii de cercetare în vederea identificării, prinderii şi probării vinovăţiei autorilor anumitor categorii de infracţiuni, precum şi activităţi informative în locurile şi mediile infracţionale şi verifică persoanele cu antecedente penale sau persoanele despre care există date şi informaţii că au comis infracţiuni;
desfăşoară, îndrumă, sprijină şi controlează activităţile de prevenire a delincvenţei juvenile, a infracţiunilor de prostituţie, proxenetism, relaţii sexuale între persoane de acelaşi sex, precum şi a altor fapte penale privitoare la viaţa sexuală;
desfăşoară activităţi de punere în execuţie a mandatelor penale ce privesc pedepse mari, de soluţionare a cazurilor de dispariţii persoane pentru care există suspiciuni ca au fost victime ale unor infracţiuni de omor ori care au avut ca urmare moartea acestora;
are în competenţă prinderea persoanelor urmărite în baza mandatelor de executare a pedepsei închisorii, prinderea persoanelor care se sustrag urmăririi penale ori altor persoane urmărite în temeiul legii;
îndrumă, sprijină şi controlează activitatea desfăşurată de celelalte birouri de investigaţii criminale de la municipii şi poliţii orăşeneşti.

celălalt e cu morții