| numesiprenume0 a întrebat:

Poti negocia salariul primului loc de munca daca nu ai experienta in niciun domeniu? Adica practic stiu ca se poate, dar teoretic?
Ce pot face sa mi se ofere cat mai mult... ceva argumente... Ofer funda!

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

De incercat poti incerca insa depinde de job, daca e job entry level o sa iti arate usa si o sa ia alt candidat.

Ideea cu negociatul e ca este posibil atunci cand ai o parghie, gen sa stii sa faci ceva ce putini alti oameni stiu, sau sa stii o limba straina pe care putini alti oameni o stiu. Negociezi atunci cand se tem sa te piarda ca si angajat si sunt dispus sa ofere ami mult.

Daca e job de sofer sau ceva in fabrica pot gasi pe altcienva in locul tau a doua zi.

| Simpatic a răspuns:

Poti sa o faci dar tu vei avea de pierdut, de obicei cei cu expereienta intr-un domeniu cu cautare isi pot negocia salariul pentru ca angajatorul are nevoie de ei si astfel face un compromis dand un salariu mare pentru cineva intr-un post cheie, dar ca vanzator de shaorma de ex. nu ai ce pretentii sa ridici ca mai sunt 100.000 de mii ca tine!
Sper ca ai inteles ideea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să tot dai argumente. Pentru postul care ți se oferă este stabilit un plafon de salarizare.
Nu o să îți dea nicu un leu în plus, dacă nu rezultă de nicăieri că meriți, doar pe bază de argumente adic pe vorbe.

| Silwian a răspuns:

Nu te as sfatui sa fii pretentios mai ales daca esti paralel cu reapectivul loc de munca! Adica ai vrea sa ai acelasi salariu cu colegii tai!?)))) mai astepti si tu vreo sase luni si apoi rudici aceasta problema! Parerea mea!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Teoretic poti negocia, practic n-ai aproape nici o sansa sa obtii ceva prin negociere. Nu ai ce invoca, neavand experienta in munca, abia dupa o perioada, de cca un an, vei putea negocia, dar doar daca esti foarte bun in munca.

| aNdr3i1947 a răspuns:

Cu siguranță!
Este dreptul tău, însă nu trebuie să-ți forțezi șansa. Având în vedere că nu ai experiență vei fi plătit mai slab la început, dar poți obține mai mult dacă știi să negociezi.

Bula
| Bula a răspuns:

Ca nestiutor, intai bucura-te ca ai o slujba, chiar si la salarul minim pe economie!
Dupa trecerea a catorva luni, daca esti mai acomodat, atunci se poate negocia.

| darrio2007 a răspuns:

Este „negociere" doar teoretic. Vei avea salariul minim pe economie.