| ClauAlina96 a întrebat:

Salut, prietenii ce pot face dacă patronul nu mi-a achitat salariul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei un imprumut de la banca (nu-ti dai demisia!) si apoi cu banii imprumutai traiesti si angajezi un avocat. Il dai in judecata si va plati salariile, imprumutul de la banca, dobanda si despagubiri pentru situatia creata. Se lamureste ca nu-i bine sa se joace cu oamenii. Eu am bagat in faliment un patron altfel si n-am stiut de chestia asta ca-l bagam mai rau. Am aflat dupa ce nu m-am mai dus la lucru. Apropo! Pentru procesul asta esti scutit de taxa judiciara si taxa de timbru.

| ClauAlina96 explică (pentru Salontanul):

O idee super, mulțumesc frumos, așa o să fac!

| Salontanul a răspuns (pentru ClauAlina96):

Cu placere! Multumesc si eu pentru apreciere! Sa-ti dea Dumnezeu un avocat bun!

| Salontanul a răspuns (pentru ClauAlina96):

Am uitat sa-ti spun ca am auzit de avocati care nici nu cer bani pana la castigarea procesului. Eu am in orasul meu un asemenea avocat.

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Prietenii nu pot face nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu aștepți 6 luni.
Să discuți cu el poate că nu este răuvoitor, are și el probleme mai mari ca tine, solicită măcar un mic avans, ca să poți trăi de pe o zi pe alta.
Dacă mai întârzie încă o lună, adresează-te la AJOFM cu o plângere.
Apoi caută un alt loc de muncă.