| TheDarkDragon a întrebat:

Salut.Puteti sa imi spuneti cu ce se ocupa un procuror, cam ce salariu are, si daca e o meserie buna dupa parerea voastra? Ca as vrea sa ma fac procuror, dar nu stiu pe ce se bazeaza, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Ce treabă are procurorul cu avocatul? Duci omul în eroare. Ca să devii procuror ai nevoie de Facultatea de Drept ( 4 ani ), INM ( 2 ani ), plus un an de stagiatură, în care vei lua salariu, dar vei fi sub tutela unui procuror experimentat. După acest an de stagiatură vei da un examen, iar dacă îl vei absolvi vei deveni procuror complet. Procurorul conduce anchetele şi se implică în ele dacă este nevoie. El apără statul. Ca procuror stagiar ai un salariu în jur de 2000 de lei, dar apoi va creşte şi în timp poate ajunge şi undeva la 6000 de lei. Este o meserie respectată şi frumoasă din punctul meu de vedere. Însă, întradevăr, e nevoie de timp ca să ajungi procuror. Va trebui să dai destul de multe examene, deci şi mult de învăţat. Şi normal, ca în orice meserie, e nevoie şi de bani! Baftă!

1 răspuns:
| DeliaCute a răspuns:

Intr-adevar un procuror castiga si este o meserie de apreciat.Dar daca doresti sa devii neaparat procuror iti trebuie o gramada de bani...Si ca sa ajungi procuror mai ales la noi in tara e foarte greu si iti ia foarte mult timp.Mai intai trebuie sa dai bani unui avocat sa te ia pe langa el, sa fii un fel de secretara. Apoi ajungi avocat dupa mult timp si cu timpul, daca ai cazuri bune si reusesti in ele vei fi promovat ca procuror, asta dupa ce iti termini studiile necesare, dar e foarte greu.Eu te sfatuiesc sa iti alegi alta meserie. Daca doresti si ai bani ai sa ajungi procuror debea la batranete, atat de mult dureaza. Sper sa iei in considerare sfatul meu! Funda?