| alex776 a întrebat:

Salut! Recent am sustinut proba pentru examenul psihologic la pompieri insa l-am picat pentru ca am gresit din neatentie. Vreau sa fac contestatie insa am nevoie de un motiv bun pentru a face contestatia(in afara de motivele: eram obosit sau am avut o cearta in familie) ma puteti ajuta cu un motiv?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ce sa faci contestatie, că ai gresit tu? Nu vei avea castig de cauza in mod sigur.

| Violleta2022 a răspuns:

La examenul psihologic nu exista gresit din neatentie, ca nu sunt intrebari cu raspuns exact, ci dupa cum te duce capul si simti sau crezi tu de cuviinta, caz in care nu a venit nimeni sa raspunda in locul tau, iar tu ai raspuns cum ai creut, deci esti inapt pentru a putea fii selectat.

| sierra1 a răspuns:

Nu se acceptă astfel de contestații. Pe viitor ești atent și nu greșești

| mi25 a răspuns:

Trebuia sa te prezinti la examenul psihologic odihnit si in deplinatatea facultatilor psihice pe care le ai. Greselile tale sunt ale tale, nu ale examinatorului. Numai greselile examinatorului se pot contesta.

| Kamiyashiro a răspuns:

Păi nu știu exact retroactiv cum ar fi, dacă poți declara ca ai luat ceva medicamente, poate trebuie rețetă mai veche de la medicul de familie sau alt medic la care mergeai cu motive întemeiate.
Sau pot fi niște medicamente pentru sportivi, nu știu exact care, dar aveai nevoie de ele la pregătire fizică.
Dar motivul la declararea ca ai fost afectat de medicamente e cel mai plauzibil oficial.
Dar depinde și ce medicamente declari.
Că nu știu ce probe psihologice ai avut.
Dar, ar fi cam așa doua categorii :

1.Medicamentele deprimante, care pot cauza încetinirea timpului de reacţie, a timpului de procesare, a memoriei şi un mai mare număr de erori în îndeplinirea unor sarcini, afectând echilibrul şi controlul sunt direct corelate cu deficienţele.

2.Medicamentele stimulante, care se comportă de multe ori ca substanţe potenţatoare a performanţelor, pot creşte timpul de reacţie, dar afectează raţionamentul, cresc impulsivitatea, sporesc erorile în reacţie şi întrerup parametrii normali de somn.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Daca declara ca a luat medicamente deprimante care te blegestc si-ti incetineste gandirea si reactiile, atunci este de rau, ca nu are nici o sansa sa mai treaca testul prihologic, fiindca nu este permis unuia cu probleme mentale sa lucreze intr-un mediu unde se iau decizii de secunde ca sa salvezi oamenii.