| corobinski69 a întrebat:

Recent am terminat facultatea UPG(Petrol si Gaze) la Ploiesti.Acum am doua sanse unde sa muncesc! Ori in Qatar unde salariul incepe de la 2360 $ sau SUA tot in domeniul gazelor dar salar de 1900 $... Unde mi-ati sugera? Adica in SUA ii maiconforrabil deoarece am mai fost, stiu engelza bine...in Qatar nu stiu deloc tara, iar araba virbesc doar uzual.Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Qatar este cel mai indicat.Nu vei avea probleme cu engleza acolo.

| KodrutZ a răspuns:

Vezi care e costul vietii in sua/qatar si mai ales ce extra-benefits primesti. In america asigurarile de sanatate si serviciile medicale costa de te caci pe tine. Si 1900 USD mi se pare un salariu de mizerie in cazul tau.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stiu arabii engleza nu te teme. Iar acolo in nici un caz nu doar cu arabi ai de a face. Faci socoteala / an ca americanii ca nu-s ei prosti degeaba. 1900 -2360 nu spune nimic nimanui. Cand socoti la an se pun - al 13 lea salar; masina de serviciu; transport; casa de serviciu; calcule legate de cotizattie + drepturi de pensie /asigurari sociale / concedii platite; alte bonusuri etc.etc. Degeaba da ala mai mult / luna ca de fapt / an pierzi altele. Restul de socoteli - clima, cultura, bautura, femei e dupa gust tataie. Cand iei o astfel de decizie te duci la un avocat in drept international, in chestii de munca etc. Cat costa? 300; 500, nu conteaza, e investitie buna.

| pufulescu a răspuns:

Nu te duce in clima aia nenorocita din Qatar ca o sa iti blestemi zilele! Plus ca nu ai perspective mai bune ca in SUA. Arabii au o gandire cu totul diferita de a noastra si nu te vei integra. In SUA treaba sta exact invers, te poti integra si cu putin noroc poti sa dai si peste romani.

| Pool77 a răspuns:

Depinde.
Eu n-as sta pe ganduri si m-as duce in America.
Visul meu e sa locuiesc in America, deci probabil n-o sa fii de acord cu mine.
Intr-adevar pierzi o suma maricica de bani, 500 de dolari asta inseamna 2000RON, care nu sunt bani marunti.
Acum depinde, eu as alege America.

| stardust3 a răspuns:

In qatar este mai mare pentru ca ei nu platesc prea multe taxe, iar la batranete nu primesti pensie.

| corobinski69 explică:

Faza e ca in America salariul va creste cu 1700 $ la doi ani, muncesti 5 luni si 1 acasa...in Qatar in fiecare an creste cu 2510$ 3, 5 luni muncesti si 2 luni ai liber! Plus ca in Qatar poti primi extra-salar daca esti bun si in 5 ani poti avea lunar salar de 7000$...