| XNICU a întrebat:

Salut,sa presupunem ca nu iau bacu,eu stau la sat si vreau sa ma mut dupa in oras,ce locuri de munca mi -ati putea recomanda?
Iar in cazul in care as lua bacul si ma duc la facultate(fizic), la fel, ce loc de munca mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

BAC-ul nu prea te ajută decât in cazul in care vrei sa mergi la facultate. Dacă nu îl iei, si ești băiat, poți face cursuri de calificare pentru anumite meserii, electrician, instalator, mecanic, stivuitorist, sudor, aceste meserii sunt căutate și se câștigă mai mult decât crezi.
În cazul in care mergi la facultate, si de acolo poți obține o calificare in funcție de ce facultate faci, management, economie, IT, inginerie, marketing etc.
Tu știi ce aptitudini ai si in ce domeniu crezi ca te-ai încadra cel mai bine, tu alegi.
Dacă nu iei nici BAC-ul, nici la cursuri nu vrei sa te duci, nu prea ai unde sa te angajezi decât ca necalificat,(pe șantier, într-o fabrică, manipulant marfă etc) sau șofer dacă iei si permisul, la bucătărie într-un restaurant, la fast-food, paznic sau casier la supermarket, la spălătorii auto sau de covoare, cam astea îți rămân opțiunile dacă nu îți continui studiile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara BAC poti lua numai munca necalificata, in agricultura, constructii, curatenie, camp, sere etc.
Cu BAC-ul poti lua joburi mai rasarite, vanzator, in vanzari, agent de paza, jandarm, samd.
Cu BAC si facultate terminata - unde-ti gasesti singur job, fiindca facultatea NU vine cu loc de munca asigurat.

| Cipi1212 a răspuns:

E decizia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agent de pază