| Stefangala123 a întrebat:

Salut! sa specific din acest moment că am am 15 ani sunt foarte bun la matematică și în ramurile derivate fizica,chimie, biologie și aș vrea că în viitor sa aplic sa devin astronom
Știu că în România nu este asemenea job dar voi incerca in alta tara.as vrea sa ba întreb care ar fi pașii că sa ajung astronom:liceu,facultate, etc

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Romândeneam a răspuns:

Salut, + Fă un liceu de tip real nu de tip uman (real= mai mare focusare pe materi precum: fizică, chimie, mate, biologie, etc) (uman= mai intensă focusare pe materi precum: română, engleză, limbă străină, istorie, etc)
-IMPORTANT:::: La unele facultăți se cere să ai medie bună la bac la anumite materi (precum fizica sau matematica) pe când dacă tu alegi un liceu uman ru nu vei da baculd in aceste materi; deci alege un liceu real chiar daca este mai greu pentru că la urmă să nu rămâi "cu ochi în soare".