| Ben1234 a întrebat:

Salut! Service-urile din românia angajează oameni ca tehnicieni care au 8 clase?

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Daca chiar stii meserie si nu esti batut in cap in general, nu ai nevoie de scoala sa te angajezi, angajatorul vrea un angajat expert si super bun in ceea ce face, ca nu te plateste pentru clasele pe care le ai sau pentru ca ai fost olimpic la istorie in clasa 7-a.
E important ca macar sa ai niste cursuri in acest domeniu si esti mai credibil.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru incarare ca tehnician, trebuie sa ai scolariare si experienta in domeniu.
De angajat simplu te pot, dar proabil iti vor cere si oarecare experienta in domeniu.

| darrio2007 a răspuns:

Service-urile sunt de mai multe feluri. Tu la ce te referi?
Cu 8 clase sa ai noroc daca te angajeaza cineva sa cari nisip cu roaba pe santier.

| Ben1234 explică (pentru darrio2007):

Service reparații telefoane.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ben1234):

Cu 8 clase? Hai ca esti amuzant.
Vezi raspunsul meu anterior.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar daca are 8 clase, poate sa faca niste cursuri si tot il angajeaza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Service-urile pot angaja pe oricine, in conditia de necalificat.
Nu pot pune in conducere o persoana fara 12 clase + atestat RAR, dar in rest, pot angaja persoane necalificate, cu titlul de "ajutor de mecanic". Aceasta persoana trebuie sa fie in subordinea cuiva calificat (mecanic cu diploma sau chiar inginer), dar in service poate face mecanica oricat de avansata.

| gabicoo a răspuns:

Doar în primării și prefecturi se fac astfel de angajări. Poate și prin ministere.

| ReddY25 a răspuns:

Posibil

| mont a răspuns:

Depinde, la unul mic de cartier cu 2-3 angajați clar poți fi măcar ajutor de mecanic și cu 8 clase. Dar nu strică măcar niște cursuri să mai faci.

| KovacsB a răspuns:

Pe patron nu-l intereseaza daca ai 3 facultati sau 3 clase.Trebuie sa produci bani.Sa vorbesti fumos cu clientii si sa-ti faci treaba.Nimeni nu s-a nascut expert, meseria se fura ca de invatat nu se pune problema la ce sistem educational avem in tara.Sunt multe lucruri de facut intr-un service,de la curatat piese la dus gunoiul,carat piese in magazie si invers,mutat masini,apoi usor usor un schimb de ulei, filtre etc.

| Dragobeta a răspuns:

Tu ai deja o specializare dupa 8 clase? Nici de muncitor calificat, daramite de tehnician!