| MariusNWM a întrebat:

Stit un loc de munca bun in Romania la care sa castigi multi bani?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Controlor de trafic aerian, salarii babane
programare se castiga mult peste medie
avocat... daca esti bun

| sierra1 a răspuns:

"si pe F-22 Raptor mi-ar place"
doar că la noi nu sunt d-astea dar dacă vrei merge și scafandru

| johnnny123 a răspuns:

Da! Întrebarea este dacă știi tu să faci lucrurile alea pentru care sunt oamenii plătiți foarte bine. Ce pregătire ai?

| MariusNWM explică (pentru johnnny123):

Un exemplu? Fara medicina, in rest orice.

| sierra1 a răspuns (pentru MariusNWM):

șef de partid, parlamentar, pilot militar pe F16, judecător, traficant de droguri, polițist corupt - alege, care ți-ar plăcea?

| MariusNWM explică (pentru sierra1):

Pilot pe F16, dar si pe F-22 Raptor mi-ar place.

| johnnny123 a răspuns (pentru MariusNWM):

Eu te-am întrebat ce știi să faci concret pentru a putea visa la un salariu mare. Cum adică "Fara medicina în rest orice"? În afară de medicină ai toate calificările necesare pentru orice meserie? Știi să conduci o bancă? Știi să pilotezi un Boeing? Știi să programezi o inteligență artificială?

Pentru că dacă nu ai nici o calificare, întrebarea nu are sens. Sigur că există meserii bănoase, dar sunt bănoase tocmai pentru că cei care le fac au cunoștințe valoroase.

| MariusNWM explică (pentru johnnny123):

Sa conduc o banca poate.Sa pilotez un Boeing da, stiu toate procedurile pe care trebuie sa le faci la decolare si la aterizare si in timpul zborului.O inteligenta artificiala nu.

Apropo, ce sari asa in sus? Aproape toti de pe TPU sunteti asa seriosi si la o intrebare pe care o pun la caterinca sau in gluma, mai usor ca este un site, de gluma nu stiti?

| johnnny123 a răspuns (pentru MariusNWM):

Nu știam că este un site de caterincă, știam că este un site unde oamenii vor să afle răspunsuri la niște întrebări.

Dacă tu ești convins că poți să conduci o bancă sau să pilotezi un Boeing, ar trebui să cauți răspunsul la o altă întrebare, și anume: "Pe ce planetă trăiesc?"

| MariusNWM explică (pentru johnnny123):

Mentalitate de om batran.In viata trebuie sa fi; mereu serios omule?

| CarcotasulVesel a răspuns:

Politician... doar ca o sa fi urat DE TOTI!