| AdminON a întrebat:

Salut,
Stiti cumva daca o firma poate verifica experienta declarata in CV-ul unui viitor angajat? Si daca da unde mai exact?(ITM, Somaj)

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salutari
Fosta si celebra carte de munca a disparut ca si carnetel, dar exista in format electronic si te va urmari pe tot parcursul vietii.
Nu stiu cat e de publica, dar si daca nu e ti se poate cere sa te duci sa scoti tu un extras in cazul in care exista dubii.
Nu inventa locuri de munca, e penibila situtia in cazul in care esti prins.
Apropo, se poate vedea si motivul desfacerii contractelor de munca precedente, daca ti-ai dat demisia sau ai fost data fara si din ce motiv.
Bafta

| AdminON explică (pentru CataC):

Multumesc pentru raspuns si detaliile suplimentare.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca o poate verifica, la ITM, care are Registrul general de evidenta a salariatilor in format electronic (Revisal). De asemenea se poate interesa si la locurile de munca pe care le-ai mentionat in CV.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poate verifica inclusiv sunand la una dintre firmele declarate in CV pentru a vedea daca ai fost pe acolo. Treaba cu mintitul in CV nu este prea frumoasa, mai ales daca pici la un om care vrea sa afle mai multe despre tine.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Normal ca poate. Prin ITM. Plus de asta, poate sa intrebe si angajatorii anteriori, ca sa vada ce fel de om esti. Eu zic sa nu minti. Plus de asta, de ce sa minti?

| AdminON explică (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Ms de raspuns, pai in zilele noastre daca as scrie ca nu am lucrat nicaieri chiar ca nu as avea nici o sansa sa ma angajeze cineva din acest motiv

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru AdminON):

Pai daca nu ai lucrat, intr-adevar e mai greu. Prima data e cel mai greu sa te angajezi, dar dupa parerea mea e chiar bine sa te angajezi oriunde, pentru ca iti faci o experienta. si crede-ma, faza cu cv-uri e ***... scuza-mi limbajul. adica da, unele firme tin cont de cv-uri. la altele, te duci, vorbesti cu patronul, ii explici cum esti, ce ai nevoie si e posibil sa te angajeze fara un amarat de cv.