| alienkros a întrebat:

Salut.Sunt a 8-a si trebuie sa ma hotarasc intre stiimte sociale si mate-info.Parintii mei vor mate-info.Stiinte sociale m-i se potriveste ca o manusa dar sunt costient de faptul ca la mateinfo merg cei mai buni elevi cu mediile cele mai mari si profesorii cei mai buni.Astept pareri. Funda

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

"Zi ca ei si fa ca tine" e o vorba.La urma urmei trebuie sa faci ce-ti place cateodata big grin.Sti ca degeaba vrei sa te faci aviator si tu ai rau de inaltime. Oricum dupa liceu (daca vrei sa-ti continui studiilewinking )esti mai "copt" si o sa poti sa-ti impui punctul de vedere.Personal nu am fost "obligat"unde sa merg la liceu si cred ca nici tu nu ar trebui.Tu iti cunosti puterile cel mai bine si crede-ma ca tot tu o sa dai, cum se spune, cu capul de pragul de sus big grin. Aceata trecere prin etapele vietii o sa te maturizeze/pregateasca pentru alte decizii, pe care ti le doresc cat mai usoare, chiar daca uneori mai "calcam si stramb".
Discuta cu parintii tai aceasta problema si sunt sigur ca vor intelege indiferent de ce decizie vei lua!
Mul succes thumbs up

9 răspunsuri:
| vampir004 a răspuns:

Pai, intra unde iti doresti tu, oricum la mate-info e destul de greu asa ca la stiinte sociale nu vei avea mari probleme

| LucianStroe a răspuns:

Stiintele sociale, intai de toate, pun baza pe socializare si comunicare. Iar comunicarea trebuie facuta corect si coerent. Adica, intai de toate, trebuie sa stii limba romana.

Iar daca scrii "m-i se potriveste" e clar ca esti praf, indiferent de profilul pe care visezi sa-l urmezi.

| Iamnotme a răspuns:

Nu neaparat. Mergi la ce iti place, nu sa mergi la ce zic parintii, pentru ca tu inveti, este vorba despre tine si viitorul tau, nu al parintilor... Daca iti place stiinte sociale, mergi la stiinte sociale. Si eu sunt la mate-info si sunt praf laughing) Am mers doar pentru ca au zis parintii mei, si nu ma descurc deloc, acum regret ca nu am mers la ce am vrut eu happy

| FoReVeRyOuNgBiTcH a răspuns:

Din stiinte sociale nu prea ai ce alege ca si facultate. Multi vor sa mearga acolo, deoarece zic ca e usor, etc. Dar trebuie sa te gandesti la cariera, nu? Iar la mate-info, daca nu esti as la partea reala, ti-as recomanda sa nu te duci. De ce nu mergi la stiintele naturii, unde e tot parte de real, dar mult mai usor. Sau daca chiar nu vrei pe real, du-te pe filologie. E mult mai bine decat stiinte sociale, dar trebuie sa iei in calcul si ce facultate ai vrea sa urmezi dupa. De exemplu, nu poti merge la arhitectura daca nu faci mate-info si nici la medicina daca nu faci parte de real. Sau se poate, dar trebuie muncit foarte mult pentru a da diferentiate, etc. BAFTA!

| SiaAnastasia a răspuns:

Trebuie sa alegi tu. Este optiunea ta si trebuie sa faci ce iti place. Daca vrei la stiinte sociale, du-te! Este viitorul tau! Esti adolescent! Peste putin timp, adult. Nu ii lasa pe parinti sa decida pentru tine.

| AnOnyMus25 a răspuns:

Pustiule alege ce vrei tu nu parintii tai.asa am facut eu m am luat dupa ei cu mate info ca suna mai bine si am ramas corigent-repetent din cauza la matematica.am pierdut 1 an aiurea, fa ce ti dicteaza inima nu asculta de altii.

| Obsmus a răspuns:

Fa ce crezi ca-i mai bine pentru tine, la urma urmei tu ramai cu experienta anilor, si in viata e bine sa faci doar ce-ti place.

| DragosNiculaeAndrei a răspuns:

As zice mate-info, deoarece de acolo poti merge la orice facultate vrei, in schimb de la stiinte sociale mai greu...

| Mirabelalalala a răspuns:

Nici la stiinte sociale nu este atat de usor pe cat se spune. Cate 3-4 pagini de invatat la o materie [atunci cand vrei sa te asculte].Dar, in mare parte, este genial profilul asta. laughing Si legat de facultate, mai nou, poti da la medicina de exemplu chiar daca nu ai urmat un profil realist.