| ady3600 a întrebat:

Salut, sunt a12-a la mate info si as vrea sa dau la psihologie, nu am habar nici de mate nici de info nici de psihologie. dar ma incanta profesia.:d Ce sfaturi aveti pentru mine?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Scuze de dubla postare, ceva probleme tehnice, n-am vrut laughing

| ady3600 explică (pentru mixxjim):

Ms de sfat, eu mi-as fi dorit sa ajung psiholog dar acum na. faci ce poti nu neaparat ce iti doresti

| mixxjim a răspuns (pentru ady3600):

Uite aici subiectele care s-au dat la admitere la psihologie anii anteriori, sa-ti faci o idee. http://www.fpse.ro/....../index.php
oricum, psiholog din ala la care viseaza toata lumea dupa ce-i vede prin filme ajungi foarte greu, e un traseu la fel de lung si complicat ca pentru medici. dupa facultate e musai sa fii psiholog undeva cumva la stat (pe la camine de copii, asistenta sociala etc.), sa faca un fel de "ucenicie" obligatorie un anumit numar de ani pe langa un psiholog certificat, apoi dupa alte examene obtine si el atestatul de psiholog. in fond are in maini viata oamenilor ei el, e normal sa nu poti ajunge de pe azi pe maine sa gestionezi viata unor oameni. aici ai si niste informatii oficiale despre atestare http://www.psihoterapieanalitica.ro/meniu_11.php

| ady3600 explică (pentru mixxjim):

Mersi pentru efort

11 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Si la psiho se invata mult, si e si foarte mult de citit (beletristica, studii de caz etc.). problema e ca la psihologie se da examen din materia de liceu, pe care presupun ca n-ai facut-o, si nici nu cred ca poti s-o inveti in 2 luni cat mai e pina la admitere. singura varianta ar fi sa mergi la o particulara la psihologie, unde nu se da admitere, vezi si despre ce este vorba concret ca materie si cat e de invatat si daca nu-ti place la anul mergi la ASE la turism sau la poli - sau la un curs de barman sau de coafor, ca acolo prea mult nu se invata si nu-i deloc musai sa faci o facultate tongue

| mixxjim a răspuns:

Si la psiho se invata mult, si e si foarte mult de citit (beletristica, studii de caz etc.). problema e ca la psihologie se da examen din materia de liceu, pe care presupun ca n-ai facut-o, si nici nu cred ca poti s-o inveti in 2 luni cat mai e pina la admitere. singura varianta ar fi sa mergi la o particulara la psihologie, unde nu se da admitere, vezi si despre ce este vorba concret ca materie si cat e de invatat si daca nu-ti place la anul mergi la ASE la turism sau la poli - sau la un curs de barman sau de coafor, ca acolo prea mult nu se invata si nu-i deloc musai sa faci o facultate tongue succes!winking

| Bogan9028 a răspuns:

Atunci, ce cauti la mate-info?

| ady3600 explică (pentru Bogan9028):

In generala eram cel mai bun la mate. 10 fix la examen dar in liceu nu mi-a mai placut.

| Bogan9028 a răspuns (pentru ady3600):

Eu zic sa te apuci de meditatie calumea, si ce scoala, macar 6 sa iei la mate si... ai trecuthappy

| ady3600 explică (pentru Bogan9028):

Iau bacul nu e pb, de facultate intreb eu. as da la psiho confused

| Bogan9028 a răspuns (pentru ady3600):

Ai medicina in fata, politehnica...

| ady3600 explică (pentru Bogan9028):

Eu spun ca nu prea invat si imi dai ex cele mai grele fac, as vrea sa si tremin ce incep.