| Bogdan393 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 10a si m-am decis sa dau la arhitectura la Bucuresti la Ion Mincu. Am citit in mai multe locuri ca se intra doar pe baza notei pe care o iei la proba de desen care aparent e si singura proba pe care o sustii. E adevarat ca se da doar la desen si ca se intra numai in functie de nota respectiva si de nota de la bac?

Răspuns Apreciat de Editori
| TheWznd a răspuns:

Da, se dă doar un examen de desen. Se face o medie între nota la examen (80%) și media de la bac (20%). Nu trebuie să ai nici un dosar cu lucrări.

Găsești aici toate informațiile de care ai nevoie legat de partea administrativă a adminerii la Mincu: https://admitere.uauim.ro/

Din clasa a 11a ar trebui să îți cauți serios un profesor de desen care pregătește elevi pentru admitere.
Spor!

| TheWznd a răspuns:

Să fii atent, anul ăsta se schimbă politica de admitere din cauza restricțiilor de izolare socială, și admiterea se va face pe baza de portofoliu de lucrări și interview (cum ar fi și normal, dacă mă întrebi pe mine).
S-ar putea ca facutățile să își dea seama că e o metodă de selecție mai bună, și să rămână așa.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E adevarat ca se da..."

mai ai doi ani, lucrurile se schimbă profund, incepând de anul ăsta, așteaptă

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu stiu ca trebuie sa ai si dosar cu lucrari. happy De ce nu citesti pe site-ul lor oficial?

| Dana1999 a răspuns:

Mai ai pana sa ajungi la facultate. Cine o stie ce se mai intampla pana atunci. Dacă îți place desenul si in special arhitectura, exerseaza mult, ia cursuri de specialitate de la cei care studiază arhitectura la liceu. Cumpără ti carti pentru arhitectura de liceu. Succes!