| Daniden09876 a întrebat:

Salut,sunt clasa a 12-a si am niste intrebari despre UNAP.Ce iesi dupa absolvirea facultatii de comanda si stat major respectiv facultatii de securitate si aparare? Pentru cineva care vine de la liceu civil ati recomanda aceasta universitate?

1 răspuns:
| eliancodrut a răspuns:

Dupa absolvirea facultatilor militare esti avansat la gradul de sublocotenent - cel mai mic grad de ofiter. Dupa aceasta mai faci un an de specializare in arma pe care ti-o doresti si reusesti sa fi admis.
Nu este diferenta intre cei cu liceu civil sau militar.
Daca iti place armata si disciplina, da. Pentru persoanele care nu sunt invatate cu restrictii este mai greu.