| KALASHER a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si nu sunt foarte decis in legatura cu ce profil voi urma.
Am urmatoarele optiuni: economic/filologie/matematica-informatica.
Nu m-am gândit niciodata sa ma angajez. Deci in functie de conditia pusa, care ar trebui sa-l urmez? Ma orientez mai mult spre afaceri.
As fi ales economic, doar ca liceul este foarte slab, in comparatie cu cel de mate-info sau filo.
Care sunt punctele pro si contra, vreau detalii despre fiecare in parte, cat si despre posibilitati, si de aptitudinile dobandite, poate chiar si despre cariera.

Multumesc anticipat! O seara placuta!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! happy

Nu știu de unde ești tu, dar și liceul economic din orașul meu era unul foarte slab, așa că știu la ce te referi.

Între matematică-informatică și filologie, mai ales că ești orientat spre afaceri, sfatul meu este să alegi matematica. Profilul real îți oferă mai multe deschideri decât cel uman. Bineînțeles, poți și să mergi la Universitate la Informatică terminând un profil uman, dar îți va fi mult mai greu și ar trebui să înveți singur. (E doar un exemplu, nu spun că se aplică la tine.) O să auzi că la mate-info e mai greu decât la filologie, dar totul depinde de tipul tău de inteligență. Poate stai bine cu memoria și ți se pare ușor să înveți istorie sau poate funcționezi mai bine pe partea logică și îți e ușor să înțelegi fizica.

Gândește-te la ce ești bun, la ce ai vrea să faci mai departe și ține cont de faptul că notele din liceu nu valorează absolut nimic, singurul care contează e bacalaureatul. Asta ți-o spune o studentă în anul III.winking

Succes!

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Mate-info, normal, daca te orientezi spre afaceri, ai si mai multe posibilitati dupa.

| nestiy a răspuns:

Mate-Info, nu conteaza ca e greu.

| Gena5 a răspuns:

Eu zic sa alegi mate-Info

| GabiBucur1991 a răspuns:

Daca vrei afaceri, este clar matematica.
Daca economicul este slab acolo, alege profilul de Mate-Info, deoarece faci putina contabilitate si analiza matematica, care iti vor trebuii

| Ram0owr a răspuns:

Dacă nu te-ai gândit niciodată să te angajezi, alege filologia. Faci multă română, engleză, o altă limba străină, istorie, din Clasa a X-a nu mai faci mate... nu e un profil greu.

În schimb scum spuneai ``Mă orientez mai mult spre afaceri.``, e bine să urmezi ceva cu mai multă matematică, informatică chiar, vei putea aplica la o facultate de ``economie şi administrarea afacerilor``.

Profilul economic thinking e ca și cum te-ai duce la liceu, doar pentru a avea la final diploma de 12 clase, și atât.
Mult succes.

| Dermou a răspuns:

Ti-as recomanda profilul mate-info. Este cel mai ''flexibil'' profil. Chiar daca e mai greu, MERITA.