| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 9a la un liceu cu profil de Mecanica ( Mecatronica ). Intrebarea e daca la final de a 12 a voi primi vreo specializare intr-un domeniu sau daca trebuie sa fac facultatea sa pot obtine.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De la liceu vei primi calificare de (tehnician) mecatronist.
Dupa liceu poti continua si la facultate de profil, sa devii inginer.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei iesii cu o certificare de mecanic, dupa terminarea liceului, si te poti califica la locul de munca, daca iti gasesti de munca in acel domeniu.
In ce priveste facultatea, nu trebuie sa o faci, daca nu doresti asta in mod express. Oricum, facultatea nu vine cu loc de munca asigurat!
Anual sunt mii de absolventi care termina facultatea si nu-si gasesc de munca, la profilul terminat. La ei se mai adauga si absolventii care au terminat facultatea in anii precedenti, toti in cautare de lucru.
Din pacate, nu se creeaza anul mii de locuri de munca, ca toti absolventii sa aiba de munca si marea majoritate se reprofileaza sau accepta munca sub nivelul lor de pregatire, ca simplii muncitori.