| Vikingu012 a întrebat:

Sunt clasa a XII-A. As dori sa dau la academia militara dupa ce termin si as dori,daca poate cineva sa imi spuna cum e viata acolo. Ma refer la program,cazarea, etc.

Răspuns Câştigător
| armygirl a răspuns:

Am citit undeva un mic rezumat despre academia asta. Invoirile de week-end există și ele, dar nu poți merge oricând vrei tu acasă. Deși, cred că o dată pe lună se poate (sau în cazul în care chiar trebuie să mergi)
Iar în oraș poți să ieși până la apelul de seară, că îți dau ei voie. După cursuri, în timpul săptămânii și în week-end de la o anumita oră. În timpul stagiului de pregătire din primul an nu o să poți ieși prea mult, cred ca nici chef nu o să ai, însă în rest nu e chiar atât de rău.
În ceea ce privește masa, respectivul zicea că de multe ori studenții aleg să mănânce în oraș masa de seară, așa că, nu te obligă nimeni să te prezinți. Dacă mai găsesc link-ul, o sa ti-l trimit.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Programul este strict, ca la militarie, cu scularea la 5 dimineata
Cazarea -in dormitoar comune de cate 10 sau mai multi
Hrana - la cantina

| Vikingu012 explică (pentru Violleta2022):

Iar gen, in weekend, pot pleca daca doresc sau cand imi dau ei voie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vikingu012):

Doar cand iti dau ei voie, ca la militarie!
Nu se fac exceptii!

| armygirl a răspuns:

Care dintre academii?

| Vikingu012 explică (pentru armygirl):

Ferdinand I

| Vikingu012 explică (pentru armygirl):

Multumesc frumos si pentru link! Mi a dat o dispozitie buna, ca imi era ca e foarte strict si ca n as rezista, dar nu e asa.

| armygirl a răspuns (pentru Vikingu012):

Cu drag happy

| armygirl a răspuns (pentru Vikingu012):

Am citit undeva un mic rezumat despre academia asta. Invoirile de week-end există și ele, dar nu poți merge oricând vrei tu acasă. Deși, cred că o dată pe lună se poate (sau în cazul în care chiar trebuie să mergi)
Iar în oraș poți să ieși până la apelul de seară, că îți dau ei voie. După cursuri, în timpul săptămânii și în week-end de la o anumita oră. În timpul stagiului de pregătire din primul an nu o să poți ieși prea mult, cred ca nici chef nu o să ai, însă în rest nu e chiar atât de rău.
În ceea ce privește masa, respectivul zicea că de multe ori studenții aleg să mănânce în oraș masa de seară, așa că, nu te obligă nimeni să te prezinți. Dacă mai găsesc link-ul, o sa ti-l trimit.