| Razvy2922 a întrebat:

Salut, sunt clx. a 12 -a, la matematica - informatica, si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac, de ce medie am nevoie la bac, sau ce trebuie sa mai fac, ca sa ajung la Politie ( Criminalistica )?

Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Trebuie sa intri la academia de politie probabil
Nu ai nevoie de medie de bac, trebuie doar sa ai bacul
Sunt probe sportive, medicale, psihologice, la romana, la istorie, la engleza
http://www.academiadepolitie.ro/

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Bună!
Din câte știu eu, există clasă de Criminalistică la Academia de Poliție ( ofițeri ) sau una dintre școlile de agenți ( Câmpina și Cluj ).
Academia durează 3-4 ani, iar școala de agenți 2 ani.
Ar mai putea urma o facultate de biologie, de exemplu, urmata de un master in criminalistică.
Nu ai nevoie de media de bac ( cel putin pentru academie sau scoala de politie ), ci trebuie doar sa iei bacul.
Intra le politisti.ro ai cauta " Criminalistica". S-a discutat mult. Baftă!