| demifcm77 a întrebat:

Sunt curios daca cineva a fost in SUA sa imi spuna cum a fost experienta lui? Adica ce fel de oameni a gasit, cum este traiul de viata, cum ii cu avionul daca s-a descurcat cu engleza? Multumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

New York ul un oras extrem de aglomerat si imputit, plin de boschetari si cu niste preturi exagerate mai ales la mancare. O fi avand el farmecul lui... dar vazut de la inaltime.

SUA e plina de emigranti si oameni fara adapost. Am vazut asta si pe coasta de vest si pe cea de est.

Mancare este extrem de proasta si de nesanatoasa. Sa mananci sanatos in SUA te costa enorm.

Los Angeles ul pare mai mult o groapa de gunoi decat un oras al marilor vedete. Daca nu esti bogat in LA e cam nasol.

Autostrazile aglomerate de nu iti mai arde sa te plangi de ceea ce se intampla in Europa.

Serviciile incomparabil de proaste fata de Europa la hoteluri si restaurante. Noroc ca se poarta frumos chelnerii ca ei traiesc din bacsis.

In rest exista si parti bune, cel putin in cea am vazut eu.
Peisajele natural extraordinare (coasta Pacificului, Grand Canyon, Niagara), traditia masinilor puternice si rapide, benzina ieftina.

Pe scurt... visul american e de mult apus, cel putin asta a fost concluzia mea dupa 4 saptamani petrecute acolo

Cu avionul te descurci usor... zborurile transatlantice se fac cu avioane mari, destul de confortabile, cu multe filme la dispozitie.

Cu engleza... na cred ca oricare dintre noi stim engleaza in ziua de azi

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu nu am fost acolo.
Dar am văzut pe Youtube topul celor mai bune state din america. Unele state sunt mai sărace față de altele; adică in acestea nu prea se găsește de muncă, si astfel infracționalitatea este mai mare.
Dar pentru o vacanță trebuie să fie frumos. Prima dată m-as duce să văd copacii sequoia din California. happy

| MaxiMarcus a răspuns:

Experienţa a fost una de vis. Oamenii sunt foarte diferiţi şi foarte de treabă, prietenoşi. Banii se fac uşor, iat chestiile sunt mult mai ieftine. În avion ai probleme doar la decolare şi la aterizare (ţi se înfund urechile). Dacă şti oleacă de engleză, te descurci, te înţeleg englezii oarecum.