| Daniden09876 a întrebat:

Salut,sunt curios daca poti ajunge ofiter in armata cu o facultate civila.I aud pe toti ca vor sa se duca la scoala militara/scoala de politie si apoi sa faca o facultate, iar cand se angajeaza sa intre pe postul de ofiteri. Oare este adevarat sau nu?

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Poate doar IT sau Drept!
Cat tine de pregătirea Militara îți trebuie ACADEMIE!
Sibiu - forte terestre
Brașov - forte aeriene
Constanța - Academia Navala
București
Academia Tehnica Militara
*( ofițer- inginer Tehnica Militara și armament )
Academia Nationala de Informații
*( ofițer de Informații în SRI & SIE - Informații externe )
Ai de unde alege dar cântărește bine ca mulți întra și când se lovesc de program și rigoarea Militara dau bir cu fugiții și trebuie sa achite apoi taxele de studii dacă renunță din motive nejustificate!

4 răspunsuri:
| Ciprian09 a răspuns:

Sigur,mergi la academie și încearcă sa intrii!

| Daniden09876 explică (pentru MistarGoGu):

Evident,prima mea optiune este academia militara.De exemplu fac scoala militara pe telecomunicatii la Sibiu, iar apoi fac o facultate fara frecventa, ce se intampla? Teoretic dupa terminarea facultatii sunt obligati sa ma avanseze la grad de ofiter, sau sa-mi ofere macar posibilitatea de a fi ofiter.Si vreau sa imi explici putin despre IT si drept, te ajuta mai mult in acest domeniu? Multumesc pentru raspuns, si inca unul foarte bun.

| eliancodrut a răspuns:

Poti sa ajungi ofiter direct din viata civila, dupa ce ai terminat o facultate, doar pe functiile pentru care institutiile militare nu pregatesc specialisti: IT, juristi, medici veterinari si altele.
Conditia este ca facultatile terminate sa fie de profil. Acestia fac o pregatire militara de 6 luni.
Dar sa stii ca in prezent se recruteaza asemenea specialisti din randul ofiterilor care, dupa ce ies ofiteri, urmeaza o facultate de profil la fara frecventa (la distanta). Este mai rentabil.
Sunt multi ofiteri care au terminat o facultate, dupa ce au terminat academia militara (nu scoala militara, deoarece de acolo ies doar subofiteri si maistri militari) dar nu au obtinut nici un avantaj pentru ca ori nu au facultate de profil ori nu sunt posturi pentru specialitatea respectiva.
In politie, daca au functii disponibile, pot fi avansati si subofiteri la gradul de ofiter, dupa teminarea facultatii.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Daniden09876):

Ofițer ieși DOAR cu Academie Militara! În MApN ai departament juridic ca în orice Minister din România și departament IT!
Nivelul de pregătire în domeniu legal & IT difera de la o Academie la alta!