| qieiqpalz a întrebat:

Salut, sunt din Aiud si as vrea sa ma fac gardian, dar nu stiu ce trebuie sa fac ..stiu ca trebuie sa am bacul (is in clasa a 12 a si urmeaza sa dau bacul)
Deci nu-i problema, dar ce mai trebuie sa fac dupa ce iau bacu? Unde ma duc sa ma inscriu? Ce teste is?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exact cum spui! Trebuie bacul. Numai ca nu e suficient sa-l dai (asta nu-i o problema). Mai trebuie sa-l si IEI!

| qieiqpalz explică (pentru ardnaxur1961):

Dupa cum am spus nu e o problema

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce fel de gardian vrei. Eu stiu 3 variante:
1. Gardian li se spune zilierilor care stau rezemati de gardul pietii in fiecare dimineata, si asteapta sa-i cheme cineva la munca, ori la pomana. In cazul asta, nici nu trebuie sa termini scoala, incepi de luni.
2. Babele ii mai numesc "gardieni" pe agentii de paza. Pentru asta, termini liceul si faci un curs de calificare pentru "agent de paza si securitate", dupa care dai un examen, iar daca il treci, primesti atestat de la politie, si poti fi agent de paza pe obiectiv fix, obiective mobile, interventii, portar cu atributii de control, etc. E usor sa devii, mai greu e sa inveti sa lucrezi cu oamenii, daca postul tau va contine asta.
3. Gardienii adevarati sunt parte a MAI, si se numesc Jandarmi. Pentru asta, faci o scoala, apoi depui juramantul, si intri probabil la ordine publica (patrula). Daca vrei un post superior (grade-birou), faci o facultate, apoi mergi la scoala jandarmeriei, si vei avea din start un fel de grade, nu vei face patrule (munca de jos).

| qieiqpalz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Gardian la penetenciar