| Maripapaia a întrebat:

Salut.
Sunt in clasa a 12 a si de o vreme ma streseaza gândul că nu stiu ce sa fac după terminarea liceului.
În mod sigur, stiu ca nu vreau sa raman in Romania. După liceu, astept sa iau permisul de conducere, iar apoi ma mut in Anglia cu prietenul meu. Dar problema este ca vreau totusi ca toti anii in care m-am chinuit la scoala, sa nu fie degeaba si sa am un job acceptabil. As avea in gand sa merg la facultate in Londra, dar as prefera sa fie o facultate in care orele se fac in exclusiv online ca sa pot si lucra între timp. Ce părere aveți de acest tip de facultăți? Nu vreau nici o facultate grea care să îmi dea batai de cap, m-ar interesa o facultate legată de administrare afacerilor sau limbi straine.

4 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

laughing Sa stii ca facultatile de afaceri si limbi straine sunt usoare si luate in ras doar in Romania. In Marea Britanie, si mai ales la Londra - care este unul dintre marile centre financiare ale lumii, aceste scoli de afaceri si limbi straine au o vechime chiar si de 100 de ani si sunt foarte apreciate si foarte scumpe, de altfel. Sa mai punem in calcul si admiterea, care nu e doar o farsa si zic sa mai punem in calcul si noile stiri de la ambasada UK la Bucuresti, care a transmis romanilor ca cei care vor sa dea la o facultate in UK vor trebui sa plateasca dublu taxele de scolarizare, la fel ca orice alt student international, adica de la 15.000-20.000 de lire in sus. Si unde se mai pune ca nici ajutorul de la statul britanic pentru studentii romani nu mai exista.

In alta ordine de idei, dorinta ta de a urma o facultate usoara si exclusiv online nu se potriveste cu rigurozitatea britanica in ceea ce priveste sistemul academic. Daca chiar vrei facultate la Londra, trebuie sa te pregatesti in Romania minim un an ca sa intri. Altfel, sunt doar vise.

| SingleForOne a răspuns:

Considerand ca Marea Britanie devine o tara internationala, nemaifiind europeana, personal as opta pentru Canada sau Statele Unite. Avand in vedere ca va deveni mult mai stricta, nu vad care ar mai fi rostul in acea tara, singurul succes il avea datorita faptului ca facea parte din UE, si pentru ca engleza era numarul 1 de invatat ca limba straina, deci multi se puteau duce doar daca cunosteau engleza (zic din perspectiva clasei medii sau joase, cum sunt majoritatea, iar cei care sunt in clasele sociale avansate isi cunosc prioritatile, si decid mai concret la ce este buna sau nu Marea Britanie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mai ramai 3 ani in Romania, si incerci sa termini aici o facultate care sa nu iti dea batai de cap. Limba o stii deja, taxele nu sunt mari in comparatie cu cele din Anglia, si poti alege invatamantul la distanta sau la frecventa redusa. Dar vezi ca examenele se dau fizic la facultate, nu online, indiferent daca esti la zi, ID sau frecventa redusa.

| valentinsdq a răspuns:

Daca Germania ar fi o optiune pentru tine, ti-as recomanda sa studiezi in Germania. Nu exista costuri de studiu, doar niste taxe de studiu intre 200 si 400 de euro pe semestru. In UK costurile pot ajunge pana la 9000 de lire pe an.
Aici iti poti recunoaste diploma de Bac dar pentru studiu trebuie sa te adresezi direct universitatii unde ai vrea sa studiezi.
Pana la varsta de 25 de ani mai poti primi alocatie de 200 de euro pe luna in cazul in care studiezi, si daca nu locuiesti cu parintii.
Ca ajutor mai exista BaföG, dar care trebuie platit 50% inapoi in decurs de 5 ani de la terminarea sprijinului.

Gandeste-te bine ce vrei sa studiezi.