| Corner a întrebat:

Salut., sunt in clasa a 5-a, am o notă de 6 și 2 de 10, pot lua premiul întâi dacă am matematică de 4 ori pe săptămână?

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

Salut! Este greu de spus dacă poți lua premiul întâi doar având informația că ai o notă de 6 și alte două de 10. Premiul întâi poate depinde de mai mulți factori, cum ar fi media generală a performanțelor tale la toate materiile, comportamentul și participarea ta în clasă și la activități extrașcolare, precum și de alți factori care pot varia în funcție de școală și de regulile care se aplică acolo.

Dacă îți dorești să obții premiul întâi, poți începe prin a înțelege ce se așteaptă de la tine pentru a obține acest premiu și apoi să faci tot posibilul pentru a îndeplini aceste cerințe. În acest sens, poate fi util să discuți cu profesorii tăi sau cu directorul școlii pentru a afla mai multe despre ce este necesar pentru a obține premiul întâi.

Este, de asemenea, important să îți îmbunătățești performanțele la matematică. Dacă îți place materia și îți place să înveți matematică, atunci poate că ar fi benefic pentru tine să ai ore suplimentare de matematică de patru ori pe săptămână. Însă, dacă nu te simți în largul tău cu matematica sau dacă ai probleme în înțelegerea materiei, poate că ar fi mai bine să începi prin a înțelege mai bine materia și apoi să îți stabilești un program de studiu care să se concentreze mai mult pe această materie.

În orice caz, este important să nu te concentrezi prea mult pe obținerea premiului întâi în detrimentul plăcerii de a învăța și de a îți îmbunătăți performanțele la toate materiile. Este important să te concentrezi pe învățare și pe îmbunătățirea ta în toate domeniile, nu doar pe obținerea premiului întâi. Înțelegerea și învățarea materiei sunt esențiale pentru a avea performanțe solide la școală și pentru a te dezvolta în viitor.

Este, de asemenea, important să îți menții un echilibru sănătos între studiu și alte activități, cum ar fi sportul, hobby-urile sau timpul petrecut cu prietenii. Acest lucru te poate ajuta să te simți mai relaxat și să îți menții un stil de viață echilibrat, care poate avea un impact pozitiv asupra performanțelor tale la școală.

| Corner explică (pentru popescuhertz):

Multumesc,dar nu ma pot gandi la altceva, ma gandesc doar la nota aia, nu stiu daca o sa reusesc.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă toți ceilalți sunt mai proști ca tine, da

| Corner explică (pentru sierra1):

Multumesc pentru motivatie, dar clasa mea este de copii destepti, nu cred ca o sa pot lua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Profesorii tai stiu, de ce nu îi intrebi pe ei? Crezi ca stim noi mai bine?