| BigKing a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a, la mate-info si sunt foarte interesat in programare. Lucrez zilnic, pana noaptea tarziu ( pana pe la 00:00-01:00 ) si stiu ca este o meserie banoasa. Ceea ce ma ingrijoreaza este urmatorul lucru: am azuit, ca destul de des, cei ce lucreaza in acest domeniu au multe probleme in plan personal. Nopti pierdute in sir, lipsa de scoializare, probleme in familie etc. Toate datorate stresului si muncii foarte solicitante. Toate acestea sunt adevarate?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mica parte din ele sunt adevarate.

Intr-adevar exista si zile cand ai sa ai de muncit mult si intens, dar asta difera de la firma la firma, de la proiect la proiect si daca stii sa te organizezi nu vei ajunge niciodata in situatia asta. Posibil sa ai 1-2 saptamani mai aglomerate cand se fac lansari.

De probleme in familie si socializare tine de personalitatea ta, nu de locul de munca.

Si daca lucrezi pentru o firma serioasa si iti faci treaba cum trebuie nu va exista nici stres nici munca solicitanta.

Ba mai mult, vor exista team buildinguri, iesiri in oras cu colegii de munca, program fix, abonament la sala samd.

| SSJGohan3 a răspuns:

Da si nu. Depinde de persoana cum isi organizeaza timpul pentru atingearea obiectivelor pe care le ai de la angajator.
Daca tu iei decizia sa lenevesti pe net si sa pierzi mult timp, e clar ca iti vei pierde o perioada mare din timp incercand apoi sa iti rezolvi task-ul primit, astfel normal ca pierzi nopti, nu mai ai timp sa iesi cu prietenii, te certi cu familia ca tot rulezi programul si e plin de erori.e normal, dar daca iti stii meseria si chiar esti pregatit, iar task-urile care le iei iti dai seama ce timp iti ia pentru realizarea lor iti va fi destul de usor sa o duci bine pe toate planurile, ideea este cum iti organizezi tu viata, timpul, etc.

Stiu multe persoana care o duc foarte bine, au timp de tot ce vor sa faca(activitati sportive, la o bere etc )acestea fiind dinainte persoane organizate dar si exemple in celalat spectru, deci totul tine de tine