| Petru230 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la un profil de stinte ale naturii si ma gandeam sa dau la arhitectura.Stiu ca pare devreme dar vreau sa am sanse cat mai mari sa intru si voiam sa intreb daca pot face ceva in acest sens.De exemplu sa citesc sau poate imi recomandati o carte sau ceva de genu(meditatii nu prea vreau sa fac acum ci incepand cu clasa a 11-a).La matematica nu am probleme, posibil sa acopar golul dintre materia predat la mate-info si cea de la mine de la profil cu niste meditatii.De asemenea, sunt destul de talentat la desen doar ca am de dezvoltat partea artistica.Cum ma pot pregati de unul singur deocamdata? Sunt foarte incantat de ceea ce ofera arhitectura si mi-ar placea sa lucrez ca un architect.Dau funda big grinbig grinbig grin! 1

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Arhitectura, una dintre cele mai frumoase si grele meserii!
Pana la meditatii, pune mana si invata dumnezeeste la matematica si daca esti baiat istet vei reusi fara meditatii, sau cel mult poti apela, in final, la un profesor pentru unele indrumari.
Cat priveste partea artistica, aici este mai complicat pentru ca foarte multi tineri viitori candidati, fac meditatii de specialitate cu profesori chiar din cadrul facultatii, meditatii care sunt foarte scumpe si se intind pe o perioada destul de mare de timp. Iti recomand sa iei legatura cu facultatea, aici se fac mereu meditatii oficiale. Mai multe nu-ti pot spune dar revin, facultatea este si grea si lunga, iar dupa ce vei termina mai ai de munca mult timp, pana cand vei ajunge arhitect plin, cu drept de semnatura!