| AttractionLaw a întrebat:

Sunt în clasa a IX-a.Mi-am luat decizia ca în viitor să devin un programator.Dar nu știu de la ce să încep. Poate cineva să-mi dea un sfat sau să-mi sugereze o idee.Sau pur și simplu să-mi dea un link(în română sau în engleză)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| drcatwoman a răspuns:

Daca vrei sa faci o facultate de profil, nu iti trebuie foarte mari cunostinte de programare de pe acum, intrucat majoritatea facultatilor nu cer examen de informatica. Cel mai important e ca tu sa te tii de treaba la liceu si sa inveti bine :)

Daca faci informatica deja la liceu si vrei sa mai inveti ceva in plus, site-ul http://www.infoarena.ro/ este special dedicat liceenilor. De asemenea, manualele autorului Tudor Sorin mi s-au parut cele mai bune, continand cele mai clare explicatii.

3 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Pentru reusita deciziei luate, poti incepe/continua sa inveti f bine matematica(trebuie sa o "visezi"), apoi sa inveti bine si la celelalte materii pentru ca, aceasta profesie (in practica) necesita cunostinte din toate materiile ce se predau in perioada liceului si nu numai.
Am intalnit programatori f buni/cunoscuti, fara sa fi absolvit informatica, dar cu f bune cunostinte generale(toate domeniile), f buni matematicieni si absolventi a unei facultati cu profil tehnic.
In concluzie :
Trebuie sa inveti ff bine si sa iti placa sa inveti.
Voi, liceenii, aveti o singura sarcina/munca, aceea de a invata. Unii invata f usor(aproape in "joaca") altii mai greu. Cei ce invata mai greu, dar, cu vointa/tenacitate pot chiar si depasi pe cei ce invata usor, muncind ff mult si serios(timp de "distractie"= zero).
Succes!

| SANDREIH a răspuns:

Incepe cu limbajul c de programare, citeste carti despre logica calculatoarelor si mai ales matematica si incearca sa faci exercitii multe in fiecare zi.