| CosminJump19 a întrebat:

Salut, Sunt in clasa a VIII-a si m-am gandit sa merg la liceul militar, parintii ar fi si ei de acord, dar totusi nu sunt eu sigur, merita sa merg? Sunt constient ca va trebui sa stau plecat 4 ani, regimul este strict, invatatura si toate cele, dar vreau sa stiu daca merita aceste sacrificii. Multumesc, dau funda! Nu vreau sa vad raspunsuri de genu' "nu te duce!", vreau argumente!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"Sacrificii",zici?---de ce nu le-ai denumi "provocari " pentru intelectul, psihicul si fizicul tau?!
Fii sigur ca, la final, beneficiile vor fi mai mari decat costurile, chiar daca nu vei alege o cariera militara!
Dintre beneficii, doua sunt importante pentru viitorul tau:
* o cultura generala temeinica
*pregatirea pentru viata

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca nu merita. Inainte, cei care faceau liceul militar erau avantajati in cariera da militar(si nu numai), dar acum nu mai conteaza la nimic. Vei da acelasi test si vei avea aceleasi sanse ca un civil sa ajungi in armata(de alta meserie sa nu mai vorbim). In schimb, tu vei sta 4 ani intr-o puscarie si sa faci sectoare(si nu e deloc placut).

| TheWomanCat a răspuns:

Consider ca daca vrei sa o faci si iti place nu te gandi la acei patru ani ci la satisfactia pe care o vei avea dupa ce vei fi reusit... Daca nu te duci desi vrei ai putea regreta toata viata.Decizia iti apartine!

| LuckyStar15 a răspuns:

Sincer cand este vorba de cariera militara eu motivez sa metgi este una din meseriile care iti dau sansa sa te cunosti pe tine,sa iti cunosti limitele cat si lipsurile. Sunt oameni in masura sa formeze din tine un barbat echilibrat, calculat, vigilent, responsabil.
Daca vrei sa ai o stabilitate financiara rezonabila, sa ai o programare a timpului cat mai exacta, armata este locul unde vei putea invata multe lucruri despre viata si supravietuire, atat singur cat si in colectivitate.

| AllexiaAllexxia a răspuns:

Ce iti pot spune este ca acest liceu militar iti aduce si plusuri si minusuri. Daca te atrage asa mult incerca merita să incerci ceva dar trebui sa te gandesti si la mudul in care ai fost crescut pentru ca 4 ani o sa stai departe de parinti. Bineinteles o sa ai unele vacante de care te poti bucura. Sunt destul de multe restricti si invatatura dar cred ca lucrul asta o sa te ajute foarte mult pe viitor in ceea ce vrei sa urmezi. Eu nu pot spune ca nu ar trebui sa mergi pentru ca nu te cunosc ca persoana dar in cazul meu ar fi un NU sigur deoare ce presiunea, efortul şi dorul de casa ma impiedica.

| CosminJump19 explică:

Cam cati dintre voi ati facut L.M? Nu vreau sa ajung la concluzia ca dupa absolviarea liceului sa regret alegerea facuta. Oricum multumesc pentru raspunsurile rapide!