| STAPhen a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a(profil:Filologie) si vreau sa dau la drept, doar ca sunt intr-o dilema...nu stiu pentru ce facultate sa ma pregatesc, La Iasi, Cluj sau Bucuresti, adica pentru mine ar fi mai aproape de casa Iasul si ar fi mai ieftin Iasul(in sensul in care cazarea, masa si in general viata e mai acceptabila din punc de vedere financiar decat ca in Bucuresti sau Cluj) si in Iasi am cativa prieteni.La Cluj nu cunosc pe nimeni(oricum asta ramane de rezerva, ca a doua optiune) SI Bucurestiul este mult mai scump, e aglomerat si nu cunosc pe absolut nimeni, oamenii sun mai reci etc. dar stiu ca acolo ai un loc de munca in domeniul juridic, daca inveti. ORICUM eu vreau sa ma stabilesc intr-un oras si nu stiu...m-am gandit sa-mi pun gandurile aici si daca cineva binevoieste sa imi spuna cum stau lucrurile sau poate are experienta in domeniu si ma poate sfatui unde ar fi mai ok si ca oras si ca facultate in domeniul dreptului si ca tot ce am scris mai sus sa imi scrie.Dau funda pentru un raspuns convigator in luarea hotararii!

Multumesc celor ce isi iau din timp sa ma ajute! happy

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

PRO:
"pentru mine ar fi mai aproape de casa Iasul"
"Iasul si ar fi mai ieftin"
"in Iasi am cativa prieteni"

CONTRA:
"La Cluj nu cunosc pe nimeni"
"Bucurestiul este mult mai scump,"
"Bucurestiul... e aglomerat si nu cunosc pe absolut nimeni,
În București "oamenii sun mai reci"

..de fapt ai răspuns singur la intrebarea ta

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iasi nu ofera nici o oportunitate. Nu investeste nimeni in orasul ala, iar moldovenii aia sunt bine infipti in functii, cu tot cu nepoti. Nu numai ca nu prinzi nimic pe acolo fara telefoane la Bucuresti, dar te mai si incurca la facultate, de moldoveni ce sunt. Am pe cineva din familie care a fost pur si simplu abandonat de profesor in timpul doctoratului, ca sa nu il termine. Apoi "sugerau" fortat contracte de prelungire pe bani grei, desi nu s-ar fi rezolvat nici asa.
In Bucuresti nu stiu cum sta treaba, probabil e greu sa iti faci prieteni, si e un oras rece, cum ai spus si tu.
In schimb, Clujul e foarte calm, primitor, iar ardelenii nu te lasa cu buza umflata. Probabil nu vei avea oportunitati prea mari nici acolo, dar macar stii ca faci facultatea intr-un mediu bun, si ramai si cu diploma, si cu o gandire deschisa. Din Iasi abia daca iti iei diploma (indiferent de merite), si vii acasa cu un accent de rahat, ca acolo toti vorbesc ca la Chisinau...