| xDarkWorld a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a si imi doresc sa incep pe viitor o cariera in politie (la scoala subofiteri-campina). Ideea este urmatoarea:sunt foarte pasionat de psihologie, dezvoltare personala..latura aceasta,in general. Voiam sa va intreb,daca stiti, este posibil sa imbin aceste 2 lucruri? Exista vreo profesie care sa le implice pe amandoua? Orice informatie ajuta.Merci mult!

Răspuns Câştigător
| Alex_Alex_1998_J0cd a răspuns:

Poți să termini școala de poliție și să faci și facultatea de psihologie, apoi după ce termini facultatea poți fi avansat ca ofițer, nu sunt 100% sigur la poliție, dar am înțeles că la M.Ap.N subofițerii care termină facultatea de drept sau de psihologie, urmează un curs de perfecționare de 6 luni (formare ofițeri pe filiera indirectă-cum o numesc ei)și trec din corpul subofițerilor în cel al ofițerilor, și la poliție s-ar putea să fie la fel

1 răspuns:
| georgestanciu a răspuns:

Poti deveni detectiv sau poti fi politist la criminalistica daca nu poti un politist normal si sa studiezi psihologia in timpul liber vei intelege mai usor ce gandesc infractorii. Funda?